Nauka przy pomocy klocków Lego? Od października będzie to możliwe w Rzeszowie

1
Reklama

Nauka to nuda? A próbowaliście robić to kiedyś przy użyciu klocków Lego? Jeśli nie, to warto na takie lekcje zapisać swoje dzieci. Od października w Rzeszowie rusza pierwsze Lego Education Innovation Studio.

 

Nauka najczęściej dzieciom kojarzy się z przymusem. Nie ma się co dziwić, bo niejednego dorosłego stos książek i zeszytów wypełnionych słówkami, datami, czy wzorami matematycznymi zniechęca od samego początku. Dlatego Monika Pączek z wykształcenia nauczycielka postanowiła, że zabierze się za kreatywne nauczanie przy pomocy… klocków Lego.

Tak, dobrze czytacie. Monika i jej ekipa nauczycieli uczy matematyki, angielskiego, historii, geografii, czy fizyki, a także nieco bardziej skomplikowanych przedmiotów takich jak robotyka, kreatywne budowanie przy pomocy klocków, które raczej kojarzą się nam z dobrą zabawą niż nauką.

Wszystko zaczęło się od założenia w Stalowej Woli firmy Naukowy Zawrót Głowy. Kolejnym krokiem było zdobycie licencji na prowadzenie zajęć Lego Education Innovation Studio. – Jesteśmy jedyną firmą w Polsce, która ma takie uprawnienia – chwali się Monika Pączek.

Monika pochodzi ze Stalowej Woli. To właśnie tam otworzyła pierwszą placówkę, w której dzieci uczą się przy pomocy klocków Lego. Teraz swoją działalność poszerza o kolejne miejsce – w Rzeszowie przy ul. Kozienia. W obiekcie o powierzchni 300 m kw. są dwie sale edukacyjne: jedna zabawowa i kącik dla rodziców, aby ci w trakcie nauki dziecka mogli napić się kawy, czy herbaty.

– Pracujemy z dziećmi od 3. roku życia. Na ogół przychodzą do nas dzieci do 12 lat. Starsze też się zdarzają, ale to osoby, które mają już sprecyzowane zainteresowania, np. dotyczące robotyki, czy mechaniki. Oczywiście, sami nie narzucamy ograniczeń wiekowych. Jesteśmy otwarci na wszystkich – mówi Monika Pączek.

Naukowy Zawrót Głowy, ucząc przez klocki Lego, zamierza działać dwutorowo. Z jednej strony zaprasza szkoły do siebie na zajęcia, z drugiej organizuje lekcje popołudniowe, gdzie indywidualnie można zgłosić swoją pociechę.

– Lekcje będziemy organizować takie, jakie zażyczy sobie nauczyciel, którzy przyjdzie ze swoją grupą. Do tej pory robiliśmy z klocków np. mapy Europy, czy Polski o powierzchni 6 m kw., gdzie dzieci mogły uczyć się w ciekawy sposób geografii. Mamy też mapę niepodległościową Polski tak, aby pokazać, jak na przestrzeni 100 lat zmieniały się granice naszego kraju – mówi Monika Pączek.

– Przy użyciu klocków Lego można w ciekawy sposób także omówić lektury szkolne, które dzieci mają do przeczytania w ramach lekcji języka polskiego – twierdzi właścicielka Naukowego Zawrotu Głowy.

Jeśli chodzi o zajęcia dla osób indywidualnych – te mają się odbywać raz w tygodniu po godz. 16:00. Dzieci będą uczyć się w 8-osobowych grupach. – W mniejszych można zdziałać o wiele więcej niż w tłumie – twierdzi Pączek.

Program nauczania przy pomocy klocków będzie dostosowany do tego, który jest obecnie w szkołach oraz do wieku uczestników zajęć. Oznacza to, że dzieci będą mogły uczyć się języka angielskiego, matematyki, polskiego, historii, czy geografii używając do tego klocków Lego.

Godzina takiej lekcji będzie kosztować 25 zł – język angielski i matematyka, 20 zł pozostałe przedmioty.

Oficjalne otwarcie lokalu zaplanowano na 22 września. Pierwsze dzieci z Lego Education Innovation Studio będą mogły skorzystać 30 września. Regularne zajęcia edukacyjne rozpoczną się od października. Obecnie trwa rekrutacja, która potrwa do końca miesiąca. Zapisy pod numerem: 690 022 303.

Przed zapisaniem się na zajęcia naukę przy użyciu klocków Lego będzie można wypróbować podczas warsztatów międzypokoleniowych, które odbędą się w dniach 27-28 września w godz. 14:00-19:00 w rzeszowskiej siedzibie LEIS. Będą mogły w nich uczestniczyć minimum 5-letni dziecko z babcią lub dziadkiem.

– Na warsztatach mamy miejsce dla 144 par. Zajęcia będą angażować obie strony do aktywnej współpracy podczas budowania i zabawy – zapowiada Monika Piątek. Warsztaty będą bezpłatnie i niezobowiązujące. Można się na nie zapisać podobnie jak na zajęcia dzwoniąc na wspomniany już numer.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

1 KOMENTARZ

  1. z tym lego to chyba jakieś nieporozumienie chyba wychodzi, bo ile dziecko godzin ma spędzać przy nauce obowiązkowej i nadobowiązkowej, czy są na to jakieś regulacje praw człowieka i obywatela

Comments are closed.