Zdjęcie: materiały prasowe
Reklama

Blisko 60 tys. zł otrzymali naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Opracowali nowy wzór mankietów naramiennych, które pozwalają mierzyć ciśnienie krwi u osób z nietypowymi wymiarami rąk. 

Nowy wzór mankietów naramiennych, z myślą o osobach z zespołem Downa, czy niskorosłością, stworzył zespół z Kolegium Nauk Medycznych UR. Obecne mankiety na rynku polskim i zagranicznym dla wspomnianych osób są nieodpowiednie – pomiar ciśnienia metodą osłuchową jest niemożliwy lub jego wynik może być zafałszowany.

Naukowcy sprawdzili, jakie są aktualnie dostępne na rynku mankiety naramienne do ciśnieniomierzy. Okazało się, że wymiary produktów są niedostosowane do osób z niepełnosprawnością intelektualną i/lub fizyczną – ich cechy antropometryczne znacząco różnią się od cech osób zdrowych.

– Bazując na własnych obserwacjach i wynikach przeprowadzonych pomiarów, określiliśmy koncepcję stworzenia nowych wzorów mankietów naramiennych, dedykowanych tym osobom – wyjaśnia dr hab. Justyna Wyszyńska, lider zespołu naukowego z UR.

Zastosowanie nieodpowiedniego rozmiaru mankietu skutkuje zafałszowanym wynikiem pomiaru i błędnymi decyzjami diagnostycznymi. Używanie zbyt małych mankietów prowadzi do zawyżenia, a zbyt dużych do zaniżenia wyniku pomiaru. Oznacza to w praktyce ryzyko postawienia złej diagnozy i podjęcia nieodpowiednich decyzji terapeutycznych.

Zespół naukowców przeprowadził szereg precyzyjnych pomiarów antropometrycznych wśród osób z nietypowymi wymiarami rąk. Na ich podstawie określił optymalne wymiary mankietów, które będą służyć do wiarygodnej oceny wartości ciśnienia tętniczego krwi.

Bezpośrednim adresatem naszego produktu są producenci sprzętu medycznego, a pośrednim podmioty lecznicze, edukacyjne oraz świadczące usługi opiekuńcze na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną lub/i fizyczną – dodaje dr hab. Justyna Wyszyńska.

Zastosowanie mankietu o prawidłowym rozmiarze umożliwi rzetelny pomiar ciśnienia krwi, pozwalając na diagnostykę, profilaktykę, leczenie oraz kontrolę nadciśnienia tętniczego.  Projekt mankietów naramiennych tak bardzo się spodobał Podkarpackiemu Centrum Innowacji, że postanowił go wesprzeć kwotą blisko  60 tys. zł.   

To krok naprzód w opiece zdrowotnej. Przynajmniej w tym podstawowym wymiarze, życie osób z zespołem Downa stanie się bardziej komfortowe – uważa Radosław Krajowski, specjalista ds. rozwoju technologii PCI. Jego zdaniem, mankiety naramienne spełniają też funkcje misji społecznej, startupowcy często podkreślają, że chcą czynić świat lepszym.

– Zespół dr hab. Justyny Wyszyńskiej ulepsza nasz świat w swoim laboratorium – uważa Krajewski. 

Rozwiązanie naukowców z Uniwersytetu Rzeszowskiego nagrodzono także srebrnym medalem INTARG 2022 na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji, na których goszczą przedstawiciele świata biznesu i nauki. Podczas tegorocznej edycji Targów, prace podkarpackich badaczy otrzymały łącznie aż 10 nagród.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama