Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

Współpraca policjantów z komendy wojewódzkiej w Rzeszowie i funkcjonariuszy z komendy powiatowej w Łańcucie doprowadziła do zatrzymania 44-latka z gminy Żołynia. Jest on podejrzany o nawoływanie do zbrodni wobec uchodźców.

Od rosyjskiej agresji na Ukrainę polsko-ukraińską granicę każdego dnia pokonuje tysiące uchodźców. Do Polski, jak podała w niedzielę Straż Graniczna, uciekło już ponad 920 tys. osób, minionej doby padł rekord – 129 tys. W niedzielę, do godz. 7:00, odprawiono blisko 40 tys. kolejnych uchodźców z Ukrainy. 

Polacy pomagają uciekinierom wojennym – oferują im transport i nocleg. Ale na portalach społecznościowych nie brakuje wpisów szkalujących uchodźców i nawołujących do ataku na nich. Na bieżąco sieć monitorują funkcjonariusze z wydziału do walki z cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Policja zapewnia, że osoby atakujące w internecie uchodźców nie są bezkarne. W minioną środę, jak podała policja, na jednym z portali społecznościowych jeden z mieszkańców powiatu łańcuckiego zamieścił nienawistny wpis. – Na forum nawoływał do popełnienia zbrodni wobec uchodźców – informuje mł. asp. Wojciech Gruca, rzecznik KPP w Łańcucie.

Policjanci z wydziału do walki z cyberprzestępczością z Rzeszowa skontaktowali się z  łańcuckimi kryminalnymi. Szybko namierzyli właściciela konta, na którym pojawił się wpis. Policjanci zatrzymali 44-letniego mieszkańca gminy Żołynia. Przedstawiono mu zarzut  nawoływania do zbrodni. Mężczyzna przyznał się do winy.

Za publiczne nawoływanie do popełnienia zbrodni grozi do trzech lat więzienia. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama