Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

Po raz kolejny w Rzeszowie swój sprzeciw wobec przemocy będzie można wyrazić tańcząc. W Walentynki na Rynku akcjaNazywam się Miliard/One Billion Rising”.

 „Nazywam się Miliard/One Billion Rising Poland” to światowa kampania na rzecz przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć. Kobiety w różnych miejscowościach spotykają się, aby wspólnie tańczyć. Taniec jest dla nich przejawem buntu, wolności i solidarności z kobietami, które doświadczają przemocy i dyskryminacji na całym świecie.

„Nazywam się Miliard” w Polsce odbywa się od 2013 roku. Akcję zapoczątkowała, po fali gwałtów w USA, w 2011 roku Eve Ensler, amerykańska dramatopisarka i aktywistka ruchów feministycznych. Ensler wtedy napisała: „Żyjemy na planecie, na której w ciągu swojego życia około miliarda kobiet padnie lub padło ofiarą gwałtu. MILIARD KOBIET!”. 

Do tegorocznej akcji ponownie dołącza Rzeszów – we wtorek (14 lutego) na Rynku, o godz. 14:00. Antyprzemocowy taniec organizują: Rzeszowska Rada Kobiet, Rzeszowska Rada Seniorów, Miejskie Centrum Seniora i Akademia 50+. – Zaprotestujmy wobec przemocy, a protest ten wyrazimy wspólnym tańcem! – zachęca do udziału w akcji Joanna Lasko z RRK. 

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Hasło tegorocznej akcji to: „Tylko tak oznacza zgodę. Przemoc jest przestępstwem, a nie sprawą prywatną”. Uczestnicy „Nazywam się Miliard” w Walentynki odtańczą na rzeszowskim Rynku układ choreograficzny do piosenki „Break the Chain”, napisanej specjalnie na to wydarzenie przez producentkę muzyczną Tenę Clark.

Udział w wydarzeniu zadeklarowała Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa.

(pol)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama