Zdjęcie: Tadeusz Rolke

W najbliższy czwartek (26 listopada) w księgarni artystycznej BOSZ w Millenium Hall odbędzie się spotkanie z jednym z najlepszych polskich fotografów Tadeuszem Rolke. Spotkanie odbędzie się z okazji premiery jego najnowszego albumu. „Rolke”.[Not a valid template]

Album “Rolke” jest podsumowaniem 60-letniego doświadczenia fotografika. Z ponad 100 tys. zdjęć, wybrał prawie 200. Prezentowany album to zawarta w pigułce historia Polski od Powstania Warszawskiego aż do współczesności. Jego zdjęcia to przede wszystkim wyjątkowe świadectwo zmian historycznych i społecznych, które dokonały się na przestrzeni kilku dekad. Na album złożyły się fotografie wybrane z całego życiowego dorobku Tadeusza Rolke według konkretnych kluczy tematycznych. Pojedyncze fotografie wyjęto z cykli i zestawiono w nieoczywiste pary stające się dla czytelników tropem do odnalezienia inspiracji artysty.

Fotografie ukazują życie PRL, odbudowę Warszawy i pozwalają wniknąć w głąb ówczesnych środowisk twórczych. Zestawione ze współczesnymi zdjęciami reportażysty ukazują ciągłość niektórych sytuacji i tematów.
We wstępie do albumu Anda Rottenberg – historyk sztuki pisze, „Autor otwiera przed nami mimochodem rejestr swoich zawodowych umiejętności, mistrzostwo już osiągnięte, lecz nadal niestrudzenie doskonalone”

Tadeusz Rolke urodził się w 1929 roku. Przez środowisko artystyczne, uważany jest za prekursora polskiej fotografii reportażowej. Jego prace były pokazywane na licznych wystawach, m.in. dwukrotnie w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, w Polskim Instytucie Kultury w Bratysławie, czy berlińskiej galerii Der Ort. Obecnie współpracuje z „Magazynem Gazety Wyborczej” oraz wykłada na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Współpracował z najważniejszymi polskimi i niemieckimi pismami, takimi jak: „Świat Młodych”, „Świat”, „Stolica”, „Polska”, „Ty i Ja”, „Przekrój”, „Stern”, „Spiegel” „Die Zeit”.

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama