Zdjęcie: Bartosz Frydrych / Rzeszów News
Reklama

Rzeszów znalazł się w gronie pięciu polskich miast, które wezmą udział w misji Unii Europejskiej dla miast neutralnych dla klimatu i inteligentnych.

W projekcie „100 miast neutralnych dla klimatu i inteligentnych do 2030 r.”, tzw. Misji Miast weźmie udział 100 miast z wszystkich 27 krajów Unii Europejskiej oraz 12 dodatkowych pochodzących przede wszystkim z krajów stowarzyszonych.

Wśród uczestników Misji Miast znalazły się m.in. Madryt, Lyon, Barcelona, Amsterdam, Mediolan, Marsylia. Polskę reprezentować będzie tylko pięć miast. Jednym z nich będzie Rzeszów, pozostałe to: Warszawa, Wrocław, Łódź i Kraków.

Misja Miast otrzyma 360 mln euro dofinansowania z programu „Horyzont Europa” na lata 2022-23 na projekty związane m.in. z ekologiczną mobilnością, efektywnością energetyczną i ekologicznym planowaniem urbanistycznym.

Jak podaje Komisja Europejska, miasta zajmują 3 procent powierzchni ziemi, ale wytwarzają około 72 proc. globalnej emisji gazów cieplarnianych. Ponadto szybko się rozwijają – wg szacunków do 2050 r. 85 proc. Europejczyków będzie mieszkańcami miast.

Misja Miast ma wspierać nowe pomysły, badania naukowe i innowacje, które pomogą miastom w przeprowadzeniu systemowej transformacji w kierunku neutralności klimatycznej.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama