Zdjęcie: Materiały prasowe
Reklama

Dobra niania dla dziecka to niewątpliwie skarb. Nie każdy ma komfort skorzystania z pomocy babci czy dziadka, niezbędne jest więc zatrudnienie opiekunki. Taka osoba jest potrzebna, gdy rodzice wracają do pracy po urlopie. Okazuje się również bardzo przydatna, gdy dzieci mają ferie zimowe, a rodzice nie mogą wziąć wolnego w pracy. Znalezienie idealnej niani jest bardzo trudne. Czym kierować się przy wyborze opiekunki i na co zawrócić szczególną uwagę? Gdzie szybko znaleźć osobę zainteresowaną taką pracą?

Dobra niania – czyli jaka?

Troskliwa, ciepła, kochająca, miła, otwarta oraz dodatkowo świetnie zorganizowana i posiadająca tysiące różnych pomysłów na ciekawe zabawy z dziećmi. To cechy dobrej opiekunki, które niejeden rodzic wymienia jednym tchem. Jednakże niektóre z powyższych elementów powinny górować nad innymi. Przede wszystkim odpowiedzialność, a więc podejście do dziecka, sposób zajmowania się nim i postępowania niani wobec rodziców. Opiekunka musi być punktualna i słowna. Ważne też, czy można na nią liczyć w sytuacjach awaryjnych, kiedy na przykład trzeba zostać dłużej w pracy.

Dobra niania szanuje wizję rodziców wychowania ich dziecka. Powinna kierować się zasadami, które zostały przez nich ustalone. Co więcej, dla dzieci niezwykle ważne są rytuały i zwyczaje panujące w domu. Także ich niania powinna się więc trzymać i nie wprowadzać własnych metod wychowawczych. Ponadto, od opiekunki wymaga się postępowania zgodnego z wytycznymi rodziców również w kwestii diety dziecka: pór posiłków i ich rodzaju. Nie jest temat do negocjacji.

Dodatkową, ale niezmiernie istotną cechą niani jest umiejętność reagowania w sytuacjach kryzysowych. Wyobraźnia dzieci nie zna granic i często zdarzają się wpadki, nawet w czasie zabawy w domu. Warto, zatem szukać niani, która ukończyła chociażby podstawowy kurs pierwszej pomocy. Wiedza, jak zachować się przy ukąszeniach owadów, nabitych guzów czy większych ran może okazać się bardzo przydatna.

Priorytety

Wiadomo – ideałów nie ma i żadna niania nie spełniał wszystkich, wygórowanych kryteriów, które przyjdą do głowy rodzicom. Dlatego też, przed rozpoczęciem poszukiwania opiekunki należy zastanowić się, które cechy opiekunki są najważniejsze. Ustalenie priorytetów znacznie ułatwi poszukiwania i filtrowanie wszystkich, dostępnych ofert. Warto również przemyśleć kwestię wieku: czy ma to być osoba dojrzała, niczym babcia, czy młoda i pełna energii? Bardzo ważne jest także doświadczenie – czy warto zaryzykować zatrudnienie osoby, która nigdy wcześniej nie pracowała w charakterze opiekunki, czy może zdecydowanie preferuje się panią z długim stażem.

Poszukiwania niani w Internecie

Poszukiwanie niani, gdy ferie zimowe zaczynają się już niebawem, może być czasochłonne. Dlatego warto skorzystać z portalu www.niania.pl. Znajduje się tutaj wiele ofert – profili opiekunek, z którymi w szybki i łatwy sposób można się skontaktować. Co więcej, istnieje także możliwość dodania własnej oferty pracy. Wówczas to osoby zainteresowane będą odpowiadały na to ogłoszenie. Na wspomnianym już portalu można wyszukiwać nianie w wielu miastach Polski: zarówno tych dużych, jak i nieco mniejszych. Przykładowo na stronie https://www.niania.pl/rzeszow znajdują się profile osób, które są zainteresowane opieką nad dzieckiem na terenie Rzeszowa. Ogłoszenia dotyczą pracy zarówno na pełen etat, jak i jego część. Możliwe jest również wyszukanie opiekunek, które zajmą się dzieckiem dorywczo.

Znalezienie niani, która przypadnie do gustu zarówno rodzicom, jak i dziecku bywa bardzo trudne – ale jest możliwe. Bez znaczenia jest, czy opiekunka ma pracować tylko okresowo, np. w czasie ferii zimowych, czy na stałe. Najważniejsze, aby ustalić kryteria poszukiwania. Ogromne znaczenie ma zaufanie – najważniejszy element współpracy z opiekunką. Trzeba również pamiętać, aby wybranej niani dać szansę, a także czas, aby zarówno ona, jak i dziecko, przyzwyczaili się do siebie

Reklama