nowy-rozklad-jazdy-ztm-rzeszow
Na Matysówkę wróci „piątka”, „ósemka” pojedzie do Budziwoja, a autobusy linii 32 i 37 będą miały zmienione trasy przejazdu. Od maja zaplanowano zmiany w rozkładzie jazdy ponad dwudziestu linii autobusowych.
 
Zmiany będą dotyczyły linii, które obsługują m.in. osiedla Miłocin, Pogwizdów Nowy, Biała, Drabinianka, Kotuli, Budziwój, Słocina, Matysówka. Nowy rozkład jazdy zostanie wprowadzony od 8 maja. Zostało to uzgodnione z radami osiedli, które zapoznały mieszkańców z propozycjami ZTM.

Przywrócą „piątkę”

Jedną z przykładowych zmian jest przywrócenie kursów linii nr 5, na której szczególnie zależało mieszkańcom osiedla Matysówka. „Piątka” z Matysówki zniknęła w grudniu ubiegłego roku. ZTM tłumaczył to tym, że na nieco ponad 5-kilometrowym odcinku jej kurs pokrywał się z linią nr 12.
 
Mieszkańcy byli zaskoczeni likwidacją. Jak mówili – stracili bezpośrednie połączenie z ul. Hetmańską i Szopena, przy których są przychodnie lekarskie, możliwość dojazdu do pracy czy na halę targową.
 
Rada Osiedla zaczęła zbierać podpisy przeciwko tej decyzji. Petycję podpisało 250 osób. ZTM uległo po rozmowach mieszkańców z Konradem Fijołkiem, prezydentem Rzeszowa.

„Ósemka” częściej w weekendy

Spore zmiany dotyczą także „ósemki”, która teraz swój kurs kończy na ul. Sikorskiego. Od maja będzie jeździć częściej, pojedzie aż do Budziwoja. W zamian ZTM chce zrezygnować z kursowania tam autobusu linii 37.
 
„Ósemka” będzie też jeździć częściej. Obecnie w szczycie jeździ co ok. 30 minut, pomiędzy szczytami (w godz. od 6:00 do 9:00 oraz od godz. 14:00 do 17:00) i poza szczytem co ok. 60 minut, w weekendy co ok. 90 minut. Po zmianach „ósemka” w szczytach i pomiędzy szczytami będzie kursowała co ok. 30 minut, poza szczytem co ok. 60 min., a w weekendy co ok. 60 minut.

Więcej kursów w trzech parach godzin

ZTM zaplanowało też zwiększyć liczbę kursów pomiędzy godzinami: 9:00 a 10:00, 13:00 a 14:00 oraz 17:00 a 18:00. Więcej będzie też kursów linii 2 i 10, zmieniono również trasy przejazdu linii 32 i 36.
 
Zmiany wprowadzane przez ZTM obejmą następujące linie: 2, 5, 6, 8, 10, 14, 16, 27, 29, 31, 32, 36, 37, 40, 42, 44, 46, 47, 48, 49 i 57.

Nie będą „jeździć stadami”

Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie, zmiany związane są „m.in. z potrzebą urealnienia czasów przejazdów autobusów pomiędzy przystankami”. – Sytuacja na drogach Rzeszowa zmienia się, musi znaleźć odzwierciedlenie w rozkładach – czytamy w komunikacie.
 
Kolejnym powodem jest próba ograniczenia „jazdy autobusów stadami”. Na taką sytuację wielokrotnie zwracali uwagę pasażerowie korzystający z komunikacji publicznej.
 
W nowym rozkładzie synchronizowane będą też linie autobusów kursujących wspólnymi odcinkami tras. Dzięki temu nie będą ruszać tuż po sobie. – Mocniejszy nacisk zostanie postawiony na taktowanie oraz możliwość przesiadania się w śródmieściu na inne linie autobusowe – dodaje ZTM.
 
(saba)
 
Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News

 

Reklama