Zdjęcie: Kamil Pudełko / Rzeszów News

Radni PiS chcą miejskiej wypożyczalni rowerów przez cały rok, Rozwój Rzeszowa twierdzi, że jazda zimą jest niebezpieczna. Efekt? Sezon wypożyczalni rowerowej będzie trwał od kwietnia do listopada.

Miejska wypożyczalnia rowerów od lat budzi wiele emocji. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami radnych PiS na wtorkową sesję Rady Miasta Rzeszowa przygotowali projekt uchwały, która zakładała stworzenie całorocznej wypożyczalni. Chodzi o to, by miasto nie ogłaszało co rok nowego przetargu, tylko z jednym operatorem podpisało umowę np. na dwa lata.

– Mamy końcówkę kwietnia a rowerów wciąż nie ma. Nasz klub dostrzega, by tę sytuację zmienić, by z roweru można było korzystać cały czas, a nie czekać na przetarg, rozstrzygnięcie, a następnie wdrożenia roweru na nowo – mówi radny Marcin Fijołek, szef klubu PiS.

Daniel Kunysz, który od lat działa w stowarzyszeniu Rowery.Rzeszów.pl i sam jednośladem jeździ niemalże przez okrągły rok, uważa, że propozycja PiS nie ma sensu. – Jazda zimą rowerem jest niebezpieczna. Zasadne jest, aby wypożyczalnia działała od kwietnia do listopada – uważa Kunysz.

Twierdzi także, że proponowaną przez PiS uchwałę należałoby uzupełnić także o zapis dotyczący uchwalenia polityki rowerowej, gdzie znalazłby się zapisy m.in. dotyczące tego, w jakiej technologii powinna być miejska wypożyczalnia (stacje bazowe, czy aplikacja), jak rower powinien wyglądać itp.

Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa, podkreśla, że miasto właśnie jest na etapie opracowywania polityki rowerowej.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Znajdą się w nim wszystkie aspekty funkcjonowania nowoczesnego transportu, dzięki czemu będziemy na podstawie analiz wiedzieć, jak kształtować w tym zakresie politykę finansową, np. może się okazać, że w 2022 roku będziemy potrzebować 1 mln zł na wypożyczalnię, bo tak duże będzie zapotrzebowanie na rowery – mówi Ustrobiński.

Ostatecznie, uchwała PiS została odrzucona. Za jej przyjęciem było 9 radnych, dwóch się wstrzymało i 15 było przeciw.

Zgodnie z zapowiedziami ratusza, nowy sezon miejskiej wypożyczalni jednośladów ma ruszyć w maju. Tym razem Blinkee dostarczy 80 rowerów czwartej generacji, czyli takich, które działają na aplikację i nie potrzebują stacji bazowych, 20 skuterów elektrycznych. Nowością będą hulajnogi – 50 sztuk.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama