Zdjęcie: Diecezja Rzeszowska
Reklama

W diecezji rzeszowskiej nie będzie kolędy w tradycyjnej formie. Księża nie będą odwiedzać parafian – poinformowała kuria. 

Kuria Diecezjalna w Rzeszowie przedstawiła zalecenia dotyczące organizacji tegorocznej wizyty duszpasterskiej. W komunikatach przesłanych do parafii 3 grudnia czytamy, że w  związku w sytuacją epidemiczną tegoroczna „wizyta duszpasterska tzw. kolęda nie odbędzie się w tradycyjnej formie”.

To oznacza, że księża nie będą odwiedzać parafian w ich mieszkaniach i domach. W miejsce kolędy proboszczowie mogą zorganizować spotkania dla grup wiernych w kościele. „Można wzorem poprzedniego roku zorganizować w kościele spotkanie kolędowe dla poszczególnych części parafii (osiedla, ulicy, przysiółka itp.)” – zaleca kuria. 

Wierni, którym z różnych powodów zależy na spotkaniu z księdzem, mogą zaprosić go indywidualnie. „Istnieje możliwość odwiedzenia wiernych w mieszkaniu (domu) przez kapłana w odpowiedzi na indywidualne zaproszenie” – czytamy w komunikatach.

Ks. Tomasz Nowak, rzecznik Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, mówi, że w minionym roku księża przychodzili do wiernych, gdy proszono ich o poświęcenie nowego domu lub mieszkania, bądź z powodu ważnej racji duszpasterskiej.

– Ta możliwość spotkania okazała się potrzebna, gdyż były takie rodziny, które nie chciały czekać na pewne rozstrzygnięcia przez cały rok, a z różnych powodów trudno im było przyjść razem do kancelarii parafialnej, aby porozmawiać z księdzem – mówi ks. Nowak. 

– Podobnie jest w tym roku – gdy ktoś chce, aby ksiądz do niego przyszedł, powinien indywidualnie zaprosić księdza do siebie – wyjaśnia ks. Tomasz Nowak. 

W komunikatach czytamy również o organizacji spowiedzi adwentowej. Podobnie jak w minionym roku nie będzie spowiedzi dekanalnych z udziałem większej liczby księży. Proboszczowie powinni zorganizować spowiedź tak, aby uniknąć dużych zgromadzeń.

Oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama