Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

W najbliższą niedzielę, 1 października, Rzeszów będzie gospodarzem Festiwalu Biegowego Pratt&Whitney. Zaplanowano biegi na 5 i 10 kilometrów a także po raz pierwszy, na dystansie 1 mili. Odbędą się także biegi młodzieżowe.

Ze względów finansowych w tym roku organizatorzy – stowarzyszenie Rzeszów Biega – byli zmuszeni zrezygnować z październikowego Maratonu Rzeszowskiego. Rozmowy z potencjalnymi sponsorami trwają i jest duża szansa, że maraton powróci w przyszłym roku.

W tym roku zawody odbędą się w innej formule – Festiwalu Biegowego Pratt&Whitney na 5 i 10 km oraz na dystansie 1 mili (1,6 km). Będą też biegi młodzieżowe.

– 5 i 10 km to dwa dystanse, które biegacze lubią najbardziej. Dochodzi bardzo szybki i wymagający bieg na milę. To dystanse dla każdego, stąd też frekwencja będzie bardzo wysoka – przewiduje Marcin Stopa, sekretarz miasta Rzeszowa.

– Trasy są atestowane, dlatego każdy rekord życiowy będzie można oficjalnie zaliczyć do swojego biegowego portfolio – zapowiada Stopa.

Prognoza pogody na niedzielę jest obiecująca, organizatorzy zachęcają mieszkańców do dopingowania zawodników. W tej chwili na listach startowych jest ich już ponad 900.

Bieg na milę wystartuje o godz. 9:00. Jego trasa to dwie pętle po alei Kopisto. O 9:30 rozpoczną się biegi młodzieżowe, których zaplanowano 10, po 5 w kategorii dziewcząt i chłopców. Biegi na 5 i 10 km rozpoczną się ze wspólnego startu o 12:00.

20 minut przed biegiem głównym rozgrzewkę poprowadzi Matylda Kowal, utytułowana lekkoatletka, olimpijka z Rzeszowa.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– To będzie najszybsza trasa biegowa na Podkarpaciu na tym dystansie. Zawodnicy będą rywalizować na pętli o długości 5 km prowadzącej al. Kopisto i al. Rejtana. Ci, którzy pobiegną 10 km, pokonają ją dwa razy – wyjaśnia Mirosław Wierzbicki z Rzeszów Biega.

Zakończenie biegu głównego planowane jest najpóźniej około 13:30. Przewidziano nagrody w klasyfikacji generalnej oraz w kategoriach wiekowych. Upominki zostaną rozlosowane także wśród wszystkich uczestników biegów.

Biuro w Millenium Hall będzie czynne w sobotę od 16:00 do 18:00 i w niedzielę od 7:00 do 11:30. Pakietów w internecie już nie ma, ale można będzie je kupić jeszcze stacjonarnie – najlepiej w sobotę. Także tego dnia najlepiej odebrać pakiet kupiony wcześniej.

Organizacja biegu wiąże się z utrudnieniami w ruchu. Kierowcy muszą się liczyć z nimi na al. Kopisto, która będzie nieprzejezdna między godzinami 5:00 a 15:00. Aleja Rejtana zostanie zamknięta o 11:00. Kierowcy pojadą tędy ponownie najpóźniej o 13:30.

Parkingi dla zawodników będą przygotowane pod Millenium Hall (tego dnia będzie bezpłatny) oraz obok hali Podpromie. Szatnie i prysznice będą także w hali.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama