Reklama

Ratusz nie zgodził się na zmianę godzin obowiązywania buspasów w Rzeszowie. – Mogłoby to wprowadzić większy chaos na ulicach – twierdzą urzędnicy.

O zmianę godzin obowiązywania godzin buspasów pod koniec września zawnioskowało Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Rzeszowie. Obecnie buspasy obowiązują w dni powszednie od 6:30 do 9:30 i od 14:30 do 17:30.

Zmian jednak nie będzie

Według kierowców autobusów MPK popołudniowe korki tworzą się już o godzinie 13:30, dlatego władze spółki zwróciły się do miasta z prośbą o wydłużenie godzin obowiązywania buspasów – 14:30 do 13:30. Poranne godziny miały zostać bez zmian.

W grę wchodziło również zrównanie godzin buspasów w Śródmieściu oraz na al. Sikorskiego, gdzie obecnie obowiązują od 7:00 do 17:00.

Pomysł MPK spodobał się Zarządowi Transportu Miejskiego w Rzeszowie, który odpowiada za organizację kursów miejskich autobusów. – Proponowana zmiana usprawniłaby komunikację miejską, dlatego pomysł zaopiniowaliśmy pozytywnie – mówi Anna Kowalska, dyrektor ZTM w Rzeszowie.

Decyzja w tej sprawie należała do Miejskiego Zarządu Dróg. Drogowcy. Zmian jednak nie będzie, bo zdaniem urzędników wprowadziłyby jeszcze większe zamieszanie.

– MZD postanowił nie zmieniać obecnego czasu obowiązywania buspasów. Zostały one wprowadzone nie tak dawno. Mieszkańcy dopiero przyzwyczaili się do godzin ich obowiązywania. Kolejne zmiany mogłyby wprowadzić większy chaos na ulicach – twierdzi Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa.

Punktualność autobusów się poprawiła

6 km nowych buspasów wprowadzono w Rzeszowie 7 maja. Po wyznaczonych odcinkach ulic, oprócz autobusów, mogą jeździć także taksówki oraz pojazdy uprzywilejowane i motocykliści. Zwykli kierowcy mają prawo wjechać na buspasy pod warunkiem, że autem jadą jeszcze co najmniej dwie osoby.

Buspasy miały sprawić, że autobusy MPK zaczną w końcu jeździć punktualnie. ZTM twierdzi, że kilka miesiący obowiązywania buspasów przyniosły efekty.

– Przed wprowadzeniem buspasów i systemu sterowania ruchem – w kwietniu tego roku wskaźnik punktualności wynosił 65,6 proc. W październiku – po wprowadzeniu buspasów – poprawił się i wyniósł 75,7 proc. – mówi Piotr Sanek z ZTM w Rzeszowie.

Wprowadzenie buspasów było częścią programu transportowego, który miasto zrealizowało za ok. 330 mln zł. Za jazdę po buspasach grozi 100 zł i jeden punkt karny.

WALDEMAR BIENIEK

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

2 KOMENTARZE

  1. Co za debil wymyślił, i który idiota zatwierdził, oraz jacy imbecyle nic nie robią z chorą namalowaną wysepką na Sikorskiego ( w związku z buspasem) w najgorszym miejscu, w jakim mogłapowstać ?

Comments are closed.