Zdjęcie: Pixabay

Bezpłatne badania cytologiczne, mammograficzne, USG piersi, RTG klatki piersiowej i badanie laboratoryjne oraz konsultacje. Kiedy? 18 lutego. Gdzie? W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Rzeszowie. 

Tego dnia w USK odbędzie się kolejna edycja „Białej Soboty”, akcji, która pomóc w walce z chorobami nowotworowymi. Statystyki zachorowań na raka na całym świecie przerażają. W 2020 roku ta liczba wzrosła do 19,3 mln, a rak doprowadził do zgonu 10 mln osób. 

Rak w Polsce jest drugą przyczyną zgonów. Szczególnie kobiet. Od kilku lat nowotwory są najczęstszą przyczyną zgonów przed 65. rokiem życia, stanowią 31,7 proc. zgonów młodych i 46,8 proc. zgonów kobiet w średnim wieku.

Palenie tytoniu, otyłość, alkohol, mała aktywność fizyczna, predyspozycje genetyczne – to główne czynniki rozwoju nowotworów.

– Prawdopodobnie aż 30 proc. przypadków nowotworów złośliwych wiąże się z nieprawidłowym żywieniem – mówi lek. Patryk Hasior, pełnomocnik dyrektora ds. Podkarpackiego Centrum Onkologii w USK w Rzeszowie.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Rak może być w pełni wyleczalny, pod warunkiem że zostanie wcześnie wykryty. Dlatego 18 lutego, od godz. 9:00 do 13:00 w Podkarpackim Centrum Onkologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie odbędzie się „Biała Sobota” dla kobiet i mężczyzn.

Bezpłatnie skorzystacie z badań cytologicznych, mammograficznych, USG piersi, RTG klatki piersiowej i badań laboratoryjnych PSA i CA 125 oraz konsultacji. Należy się zarejestrować (tel. 17 866 64 00), od 9:00 do 14:00, od 8 lutego do 15 lutego, do wyczerpania miejsc.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama