Ubranie-narciarskie-gogle-narciarskie-kask-narciarski-Rzeszów

Zbliża się sezon narciarski. Warto wcześniej pomyśleć o wyposażeniu. Podczas jazdy na nartach kluczowe są kurtka i spodnie narciarskie oraz dobra bielizna. Istotne są także kask ze względu bezpieczeństwa i gogle narciarskie, które chronią przed wiatrem, śniegiem i słońcem. Co trzeba i co warto kupić?

Gogle narciarskie dla mężczyzn i dla kobiet – czym się różnią?

W przypadku gogli narciarskich rozmiar ma znaczenie. Zbyt duże gogle będą utrudniać zabawę na stoku, zsuwać się z twarzy albo zachodzić na nos, co z kolei będzie powodować parowanie szybki. Wcale nie lepsze są też zbyt małe i ciasne gogle, bo będą uciskać twarz i ograniczać pole widzenia.

Duże znaczenie ma rozróżnienie na gogle damskie, męskie i dziecięce, które mają podobną konstrukcję, natomiast znacznie mniejsze wymiary. Damskie gogle narciarskie od męskich różnią się nie tylko rozmiarem, ale i kształtem. Zwykle mają też mniejszą i węższą ramkę.

Gogle to zwykle wybór na wiele lat, dlatego warto zainwestować w solidną i niezawodną ochronę oczu. Dobre gogle narciarskie oferuje, np. internetowy sklep sportowy Sportano.pl. Gwarantowany duży wybór produktów wysokiej jakości. Dodatkowo zakupy przez Internet są bardzo wygodne, ponieważ każdy produkt można łatwo zwrócić.

Ubranie-narciarskie-gogle-narciarskie-kask-narciarski-Rzeszów

Gogle z soczewką sferyczną czy cylindryczną?

Gogle na narty mogą mieć też różne kształty soczewek, wyróżniamy przede wszystkim gogle sferyczne i gogle cylindryczne. Obowiązkowo każde gogle na narty czy snowboard muszą posiadać odpowiednie filtry UVA, UVB i UVC. Czym różnią się natomiast same soczewki?

Soczewka sferyczna – lepsza widoczność kosztem zarysowań

Gogle sferyczne mają kulistą soczewkę i są zakrzywione zarówno w poziomie, jak i w pionie. Już na pierwszy rzut oka łatwo je rozpoznać, bo mają charakterystyczny, mocno kulisty kształt. Ich największe zalety to: bardzo duże pole widzenia, duża zdolność do radzenia sobie z nieprzyjemnymi refleksami świetlnymi i praktycznie brak zniekształceń obrazu, dzięki temu, że sferyczna soczewka bardzo dobrze naśladuje naturalne krzywizny ludzkiego oka. Równocześnie taka otwarta i „wystająca” budowa sprawia, że łatwiej o zarysowania i uszkodzenia.

Soczewka cylindryczna

Gogle z soczewką cylindryczną są bardziej 'klasyczne’ i przez to popularne. Cylindryczny kształt soczewki sprawia, że już na pierwszy rzut oka łatwo je odróżnić od gogli sferycznych, bo są o wiele bardziej płaskie. Ponadto gogle cylindryczne są bardziej zabudowane i oferują mniejsze pole widzenia, ale równocześnie lepszą ochronę szybki.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Co jeszcze się liczy? Dobre, nieprzemakalne spodnie narciarskie

Spodnie narciarskie są szczególnie ważne podczas jazdy w mokrym śniegu oraz dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z jazdą na nartach. Początkujący narciarz upada nawet kilkadziesiąt razy w trakcie nauki jazdy, dlatego potrzebne są naprawdę nieprzemakalne spodnie z dobrą membraną. Równocześnie, materiał musi oferować optymalną przepuszczalność powietrza (oddychalność). Zresztą, te dwa parametry bardzo często są określane razem jeden obok drugiego.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że membrana w spodniach narciarskich musi być o wiele bardziej nieprzemakalna w porównaniu do membrany w kurtce. Gdzie szukać wysokiej jakości wyposażenia dla narciarzy? Najlepiej w specjalistycznym sklepie sportowym. Dobre spodnie narciarskie można znaleźć we wspomnianym sklepie internetowym Sportano.pl. Warto postawić na sprawdzonych producentów, np.: Rossignol, Helly Hansen, CMP, The Northface, Dainese. To tylko kilka z najlepszych narciarskich marek, które można znaleźć w Sportano.

Ubranie-narciarskie-gogle-narciarskie-kask-narciarski-Rzeszów

Jakie spodnie na narty wybrać?

Przede wszystkim spodnie muszą być ciepłe, nieprzemakalne, oddychające, dopasowane, wygodne i wytrzymałe. Podczas nauki czy jazdy na nartach spędza się na stoku czasami nawet kilkanaście godzin, a warunki atmosferyczne zimą bywają niekiedy bardzo wymagające.

Dobrej jakości spodnie narciarskie powinny być zarówno oddychające, jak i wystarczająco nieprzemakalne. Trzeba jednak dopasować typ odzieży do panujących warunków i intensywności jazdy. Początkujący narciarze powinni zainwestować w dobrej jakości nieprzemakalne spodnie z mocną membraną. Tak samo w sytuacji, jeśli chce się jeździć podczas intensywnych opadów śniegu. Podobnie w miejscach, gdzie jest nieco cieplej i śnieg może być mokry, a przez to bardziej dokuczliwy.

Natomiast zaawansowani narciarze, dla których liczy się przede wszystkim wygoda i dobre odprowadzanie ciepła powinni wybrać spodnie z nieco słabszą membraną, aby umożliwić swobodniejszy przepływ powietrza. Jeśli dopiero się uczysz jeździć, warto wybrać spodnie narciarskie z membraną minimum 20000 mm i oddychalnością minimum 1000. Jeśli jeździsz intensywnie, możesz wybrać membranę 10000 mm, za to z lepszą oddychalnością na poziomie minimum 2000.

Co oprócz gogli i spodni na narty?

  • Kurtka narciarska z membraną – kurtka nie musi mieć tak dobrej membrany, jak spodnie, bo podczas upadku czy siadania na stoku lub na wyciągu, to właśnie one są najbardziej narażone na wilgoć i przemakanie. Kurtka narciarska z membraną 5000 mm sprawdzi się przy umiarkowanym wysiłku i zwykłych opadach śniegu. Na trudniejsze trasy i warunki pogodowe wybierz membranę minimum 10000 mm.
  • Bielizna termoaktywna – dobrej jakości bielizna termoaktywna to obowiązkowe wyposażenie każdego narciarza. Odprowadza wilgoć, reguluje temperaturę, zapewnia wentylację.
  • Czapka pod kask narciarski – musi być cienka, ciepła, elastyczna i dobrze przylegać do głowy.
  • Rękawiczki narciarskie – wybierz rękawiczki z delikatnym usztywnieniem, jeśli dopiero uczysz się jeździć.
  • Skarpety narciarskie – kup specjalne skarpety narciarskie, są grube, długie, elastyczne i zrobione z dobrych syntetycznych materiałów.

Jak widać, na dobry i kompletny strój narciarski składa się wiele elementów. Najważniejsze z nich to: spodnie narciarskie, kurtka, gogle narciarskie, bielizna, rękawiczki czy skarpety. Przyda się też ciepła bluza lub polar oraz czapka czy kominiarka do założenia pod kask narciarski, który również powinien być obowiązkowym wyposażeniem.

Reklama