Zdjęcie: Jerzy Dynia / Facebook
Reklama

Dziennikarz radiowy i telewizyjny Jerzy Dynia zmarł w środę wieczorem w szpitalu covidowym w Jarosławiu. Miał 85 lat.

O śmierci Jerzego Dyni poinformował jako pierwszy na Facebooku jego przyjaciel Ryszard Zatorski, redaktor miesięcznika kulturalnego „Nasz Dom Rzeszów”. 

– […] Jeszcze dzisiaj z nim rozmawiałem. Był w szpitalu covidowym w Jarosławiu od kilku dni. Czuł się słabo, ale przyrzekał wrócić. […] W listopadowym numerze jest aż z trzema publikacjami. Był aktywny dziennikarsko do końca. Dlaczego odchodzą tacy wspaniali i mądrzy ludzie? […] Nikt już tak nie napisze o folklorze ani szerzej muzyce jak on – napisał Zatorski. 

Jerzy Dynia urodził się 2 lipca 1935 roku na kresach wschodnich – w Stanisławowie. Był absolwentem II Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie, Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej II st. w Rzeszowie oraz Wydziału Pedagogiki Instrumentalnej Akademii Muzycznej w Krakowie. 

Po ukończeniu krakowskiej Akademii Muzycznej Dynia związał się z Rzeszowem i poświęcił dziennikarstwu. W drugiej połowie lat 80. był dyrektorem naczelnym Państwowej Filharmonii im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. 

Przez 17 lat Jerzy Dynia pracował jako redaktor muzyczny Polskiego Radia w Rzeszowie, a w 1989 roku dołączył do oddziału TVP w Rzeszowie. Tam realizował m.in. program „Spotkanie z folklorem”, w którym prezentował regionalnych muzyków ludowych. Dynia był też autorem telewizyjnych magazynów kulturalnych, programów o festiwalach muzycznych i koncertach symfonicznych w Rzeszowie i w regionie. 

Przez 4 lata (od roku akademickiego 2008/2009) Jerzy Dynia wykładał polski folklor muzyczny na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu, filii Krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Był wykładowcą na studiach podyplomowych w zakresie polskich tańców ludowych na Uniwersytecie Rzeszowskim oraz na studium choreograficznym dla polonijnych instruktorów tańca, który organizowała Wspólnota Polska.

Za swoją wszechstronną działalność Jerzy Dynia otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego, Nagrodę Miasta Rzeszowa (2001 rok), Nagrodę ALIANZ, a także wysokie odznaczenia państwowe. Dzięki staraniom Towarzystwa Przyjaciół Rzeszowa w 2012 roku ukazał się opracowany przez Jerzego Dynię zbiór „Zakochani w Rzeszowie”. Zawiera on nuty i teksty piosenek o mieście. 

(cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: