Dwuczłonową łódź z wojskowym sprzętem z okresu I wojny światowej zabezpieczyli wczoraj (31 sierpnia) policjanci z Leżajska. O losach zabezpieczonych przedmiotów zdecyduje konserwator zabytków.

[Not a valid template]

 

Pozostałości I wojny światowej odsłonił bardzo niski poziom wody w Sanie. Wczoraj do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku zadzwonił mieszkaniec Piskorowic. Przekazał informację, że w Sanie znajduje się dwuczłonowa łódź najprawdopodobniej z czasów I wojny światowej.

Mężczyzna poinformował również, że ze znajomym dotarli do łodzi i wydobyli z niej trzy karabiny, dwie łopaty saperskie i inny sprzęt wojskowy, który zabrali, aby przekazać konserwatorowi zabytków. Zabrany z łodzi sprzęt zabezpieczyli przed działaniem warunków atmosferycznych.

Ponieważ istniało niebezpieczeństwo, że w tym miejscu mogą znajdować się niebezpieczne materiały pochodzące z czasów wojny, dyżurny wysłał tam policjantów i patrol rozminowania z 16. Batalionu Saperów w Nisku.

– Przy pomocy specjalistycznego sprzętu na brzeg wyciągnięto obie części łodzi. W trakcie ich wydobywania saperzy sprawdzili zawartość łodzi i znaleźli łopatkę saperską, karabin i kilkadziesiąt sztuk amunicji – informuje Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie.

Znalezisko zostało zabezpieczone. O jego dalszym losie zdecyduje wojewódzki konserwator zabytków.

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama