Zdjęcie: Anna Magda / Urząd Marszałkowski w Rzeszowie

Nieużywana i wyłączona z ruchu linia kolejowa 108 z Krościenka przez Uherce do Zagórza od czwartku (3 marca) będzie uruchomiona specjalnie dla uchodźców z Ukrainy.

Urząd Marszałkowski w Rzeszowie zdecydował również przeznaczyć trzy dodatkowe pociągi do transportu uciekających z Ukrainy. Ten temat był przedmiotem środowego specjalnego spotkania online z udziałem m.in. przedstawicieli kolejowych spółek, marszałków województw oraz Ministerstwa Infrastruktury.

Z inicjatywą uruchomienia nieużytkowanej linii kolejowej 108 z przygranicznego Krościenka do Zagórza wyszedł samorząd podkarpacki. Specjalne pociągi, które przetransportują w głąb kraju ukraińskich uchodźców, ruszą 3 marca. Pierwszy w godzinach południowych, ma mieć charakter testowy, samorząd chce sprawdzić, ile będzie chętnych osób.

– Na razie ruch na granicy się zmniejszył, ale może nagle gwałtownie wzrosnąć i musimy być na to gotowi – mówi marszałek Władysław Ortyl.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Do przewozu Ukraińców z Krościenka samorząd udostępnił dwa spalinowe składy pociągów, jednorazowo mogą zabrać około 300 osób. Przewozy realizuje spółka Polregio, a całą akcję będzie koordynować PKP Intercity. – W ciągu doby realne jest uruchomienie na tej linii 108 z Krościenka 5-6 składów pociągów – mówi Ireneusz Merchel, PKP Polskie Linie Kolejowe.

Szynobusy, które będą przewozić uchodźców, są rezerwą dla połączeń Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. A to oznacza, że nie będzie żadnych utrudnień, ani zmian w rozkładzie jazdy pociągów na Podkarpaciu. Samorząd województwa zgodził się także na bezpłatne przejazdy kolejowe dla obywateli Ukrainy w ramach połączeń regionalnych.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama