Zdjęcie: Materiały prasowe

W niedzielę (13 sierpnia) na Podkarpaciu z nieba będzie lał się żar. Temperatura powietrza może się sięgać 32 stopni Celsjusza. Upalny będzie też kolejny tydzień.

W niedzielę, od godz. 13:00 do 18:00, będzie obowiązywało ostrzeżenie o upałach w Rzeszowie i Przemyślu oraz w powiatach: rzeszowskim, brzozowskim, jarosławskim, leżajskim, lubaczowskim, łańcuckim, przemyskim, przeworskim i strzyżowskim.

– Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 30 st. do 32 st. C., minimalna w nocy od 18 st. do 20 st. C. Prawdopodobieństwo wystąpienia upałów wynosi 80 procent – podało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie.

Identyczne temperatury utrzymają się także w kolejnych dniach – do środy (16 sierpnia), do godz. 18:00 w Tarnobrzegu oraz w powiatach: dębickim, kolbuszowskim, mieleckim, niżańskim, ropczycko-sędziszowskim, stalowowolskim i tarnobrzeskim.

Jak się chronić przed upałami? 

Upał to stan pogody, gdy temperatura powietrza przekracza 30 st. C. Najwyższa występuje pomiędzy godziną 15:00 a 18:00, a nie jak się powszechnie sądzi – w południe, zaś największe promieniowanie UV notowane jest w godzinach 12:00-13:00.

W czasie upałów dzieci i osoby starsze nie powinny wychodzić z domu, a jeżeli jest to niezbędne, to koniecznie z nakryciem głowy. Pijcie dużo wody, najlepiej niegazowanej. Nie zostawiajcie dzieci i zwierząt w aucie. Temperatura może w nim dochodzić do 50-60 st. C.

Ograniczcie opalanie – zbyt długie przebywanie na słońcu jest szkodliwe dla organizmu, który łatwo może ulec przegrzaniu, a skóra poparzeniu. Należy przebywać na słońcu nie dłużej niż maksymalnie dwie godziny, stosując przy tym kremy ochronne.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

W ciągu dnia zamknijcie w domu okna i żaluzje, by ograniczyć napływ gorącego powietrza do pomieszczeń (szczególnie po stronie nasłonecznionej). Okna należy otwierać nocą, kiedy temperatura jest niższa – jeżeli oczywiście warunki bezpieczeństwa na to pozwalają. 

Unikajcie też wysiłku fizycznego w najgorętszej porze dnia, np. bieganie może doprowadzić do odwodnienia, skurczów mięśni lub udaru cieplnego. Noście się lekką i przewiewną odzież z tkanin naturalnych, w jasnych kolorach.

Unikajcie kawy i napojów z dużymi ilościami cukru, alkoholu – odwodniają organizm. Jedzcie lekkie posiłki, bazujące na owocach i warzywach, unikajcie tłustych, smażonych i wysokokalorycznych dań, bo dodatkowo obciążają i tak zmęczony upałem organizm.

Należy unikać skrajnych temperatur – osoby, które pracują w klimatyzowanych pokojach nie powinny od razu wychodzić na zewnątrz. – Może to spowodować szok termiczny, zwłaszcza u starszych i bardzo młodych ludzi – ostrzegają eksperci. 

Gdy wypoczywamy nad wodą, nie wolno gwałtownie wchodzić do niej bezpośrednio po opalaniu – zanim zaczniemy pływać, należy opłukać ciało wodą. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama