Fot. Materiały organizatorów: Na zdjęciu spektakl “Shafa” Teatru Kubara

Niedziela (24 czerwca) to ostatni dzień Europejskiego Stadionu Kultury 2018 w Rzeszowie. Zakończy go wspólne oglądanie na Rynku meczu Polski z Kolumbią podczas Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Rosji.

ALEKSANDRA WOJNAROWSKA

„Dziś zagramy dla naszego kraju, dla naszej dumy. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego – bądźcie z nami potrzebujemy was jak zawsze” – napisał na Twitterze pomocnik polskiej reprezentacji Kamil Grosicki.

Polacy dzisiaj od 20:00 grają na mundialu mecz o wszystko. Muszą pokonać Kolumbię, by liczyć się o wyjście z grupy H. Mecz będzie można oglądać na rzeszowskim Rynku na telebimie, a także na bulwarach w klubie festiwalowym. 

Ale zanim udzielą Wam się sportowe emocje na pełnych obrotach, to warto w ciągu dnia „zażyć” jeszcze kulturalnej dawki podczas ostatniego dnia Europejskiego Stadionu Kultury. Najważniejszymi wydarzeniami niedzielnej odsłony ESK będą koncerty „Odgłosy zanikającego świata” na Rynku oraz szósta edycja „Art Celebration” w Filharmonii Podkarpackiej.

„Odgłosy…” rozpoczną się o 17:00. To widowisko muzyczno-taneczne z udziałem artystów Krzesimira Dębskiego i Kamila Radzimowskiego wraz z zespołem. Usłyszycie muzykę bałkańską, żydowską, azerską. Na Rynku będzie bardzo tanecznie. Koncert uzupełni występ tradycyjnych ormiańskich tancerek.

„Art Celebration” z Eldo i Moniką Borzym

„Art Celebration” z kolei rozpocznie się o 18:00. Koncert, tym razem pod hasłem „People of art”, jest kontynuacją składania hołdu zasłużonym twórcom polskiej kultury, m.in. przez muzyków związanych z Podkarpaciem. W tym roku, w związku z 100. rocznicą odzyskania niepodległości wzbogacona o elementy historyczne…

„Art Celebration” będzie podzielony na dwie części. W pierwszej będziecie świadkami wykonania programu „Polska muzyka w Hollywood” na dwa fortepiany, w której Michał Szkil i Zbigniew Jakubek wykonają utwory Victora Younga, Henryka Warsa Bronisława Kapera i Krzysztofa Komedy.

W pierwszej części wystąpi również rzeszowski raper Bartek „Eskaubei” Skubisz, który opowie o swoich ulubionych pisarzach i główny bohater tej części – Eldo, czyli Leszek Kazimierczak, jeden z legendarnych polskich raperów, który złoży hołd m.in. Halinie Poświatowskiej.

Akompaniować będzie im AC Band złożony z kadry Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Uniwersytetu Rzeszowskiego pod wodzą Zbigniewa Jakubka. Specjalnie pod kątem tej części koncertu zostaną sporządzone premierowe aranżacje autorstwa Zbigniewa Jakubka oraz Tomasza Nowaka.

Pierwszą część zakończy „Suita Beksińskiego” – improwizowany utwór inspirowany twórczością Zdzisława Beksińskiego w wykonaniu AC Band, któremu towarzyszyć będą wyświetlane reprodukcje wybranych obrazów mistrza. Muzyce będą towarzyszyły wizualizacje.

W drugiej części „Art Celebration” wystąpi ceniona wokalistka jazzowa młodego pokolenia Monika Borzym z koncertem „Jestem Przestrzeń”. Taki jest też tytuł płyty Moniki Borzym z poruszającymi tekstami Anny Świrszczyńskiej, poetki m.in. okresu Powstania Warszawskiego, uznawanej za ważny głos tamtej epoki.

Wybrane na płytę Moniki Borzym teksty pokazują, jaką Anna Świrszczyńska była „przestrzenną” osobowością – czujną na otaczającą ją rzeczywistość, wrażliwą, empatyczną, a jednocześnie świadomą swojego losu i czasu, w jakim dane było jej żyć. Wyboru wierszy na płytę dokonała uznana reżyserka Agnieszka Glińska.

Zespół Moniki Borzym wystąpi z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego i DJ-a.

Koncerty na bulwarach

Koncertów nie zabraknie także na bulwarach. W klubie festiwalowym o godz. 18:00 wystąpi rzeszowski zespół „Jeszcze 8 godzin”, który zaprezentuje swój repertuar z pogranicza rocka, bluesa i muzyki folkowej. O 19:00 z kolei zagra Key Story, polsko-ukraiński zespół grający muzykę z pogranicza blues rocka i alternatywnego rocka.

Teatralne spektakle

W ostatni dzień ESK 2018 nie zabraknie również teatru. O 19:00 w Teatrze Maska rozpocznie się spektakl „Shafa” w wykonaniu Teatru Kubara, który został założony zimą 2014 roku przez studentów w czasie rewolucji na Ukrainie.

“Shafa” to mistyczna podróż do samego serca nieznanej Ukrainy, z elementami muzyki na żywo łączący dawne ukraińskie pieśni i rytuały ludowe z nowoczesnym teatrem. 
„Shafa” zachwyca bogactwem obrazów, rytuałów, scen dramatycznych i muzycznych.

O 19:30 z kolei na bulwarach zobaczycie spektakl „Ogrody przyjemności”. Teatru O.DE.LA. „Ogrody…” to kilka scen pokazujących ciało wolne, improwizujące, ale też ulegające konwenansom i formom. Ciało w kontakcie z drugim ciałem. Ciało prywatne, rytualne, indywidualne i społeczne. Ciało jako mięso i jako poezja… Ciało, które staje się przestrzenią… Autorką choreografii jest Marta Bury.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Niedziela (24 czerwca)

– Wystawa plenerowa autorstwa Ireny Gałuszki i Bogdana Szczupaja „Europejski Stadion Kultury 2017”, ul. 3 Maja

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Wystawa plenerowa „Sami o sobie”, Bulwary

– godz. 9.00 – 17.00 – wystawa fotografii „Karpaty Wschodnie” Jacka Wnuka, Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa

– godz. 9.00 – 19.00 – wystawa „Świat przedmiotów i wspomnień rodziców i dziadków”, Muzeum Dobranocek

– godz. 9.00 – 19.00 – wystawa „Dobranocki ze wschodu – Чебурашка”, Muzeum Dobranocek

– godz. 10.00 – 13.00 – wystawa „Jak widzimy Ukrainę?”, Atelier Aparat Caffe, ul. Grunwaldzka 24

– godz. 10.00 – 13.00 – wystawa „Jak jesteśmy widziani?”, Galeria Nierzeczywista, ul. Matejki 10

– godz. 11.00 – 13.00 – warsztaty teatralne z Szymonem Kuśmidrem, Klub Festiwalowy

– godz. 11.00 – 18.00 – wystawa „VIOLET – akty i portrety w UV”, Podziemna Trasa Turystyczna, Rynek 26

– godz. 12.00 – 03.00 – Street Food Festival, Klub Festiwalowy

– godz. 12.15 – 17.45 (wejście na seanse dźwiękowe co 30 min.) – słuchowisko binauralne Ucho – dźwiękowy wehikuł, Podziemna Trasa Turystyczna, ograniczenie wiekowe: 10+

– godz. 14.00 – 17.00 – warsztaty komiksu, Klub Festiwalowy

– godz. 14.00 – 18.00 – warsztaty dla dzieci i dorosłych „Słowiańskie duchy dobrych życzeń”, Klub Festiwalowy

– godz. 14.00 – 18.00 – Smyk Arena, Klub Festiwalowy

– godz. 14.00 – 18.00 – warsztaty plastyczne dla dzieci, Klub Festiwalowy

– godz. 14.00 – 20.00 – Global Village, Klub Festiwalowy

– godz. 17.00 – 18.00 – Brave Kids, pochód z ul. 3 Maja do Klubu Festiwalowego

– godz. 17.00 – 19.00 – koncert „Odgłosy zanikającego świata” Kamila Radzimowskiego i Krzesimira Dębskiego, Rynek

– godz. 18.00 – 20.00 – Art Celebration vol. 6 „People of art”, Filharmonia Podkarpacka (wstęp na bezpłatne zaproszenia)

– godz. 18.00 – 19.00 – koncert Jeszcze 8 godzin, Klub Festiwalowy

– godz. 19.00 – 20.00 – koncert Key Story, Klub Festiwalowy

– godz. 19.00 – 20.00 – spektakl “Shafa”, Teatr Maska (wstęp na bezpłatne zaproszenia)

– godz. 20.00 – 22.00 – transmisja meczu Polska – Kolumbia, Klub festiwalowy

– godz. 20.00 – 22.00 – transmisja meczu Polska – Kolumbia, Rynek

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama