Już w najbliższą niedzielę (26 października) rzeszowscy kierowcy będą mogli bez przeszkód korzystać z wyremontowanej alei Wyzwolenia. Ulicę uroczyście otworzy prezydent RP Bronisław Komorowski.

[Not a valid template]

 

Remont al. Wyzwolenia rozpoczął się w październiku 2013 roku. Dokładnie rok po tym ulica zostanie oddana do użytku kierowcom. Przebudowa ulicy kosztowała 62 mln zł. W tym czasie zrobiono odcinek Wyzwolenia od skrzyżowania z ul. Lubelską do skrzyżowania z ul. Przy Torze.

Otwarcie ulicy dla kierowców nie oznacza jednak całkowitego zakończenia prac w tym rejonie. Gotowy jest wiadukt, a na Wyzwolenia ułożono wszystkie warstwy nawierzchni. Trzeba jednak przeprowadzić jeszcze prace wykończeniowe, takie jak oczyszczanie poboczy, sadzenie roślin i trawy, po to by przygotować ulice do odbioru, który ma nastąpić na przełomie listopada i grudnia.

Obecnie miasto przygotowuje się do kolejnego remontu skrzyżowania al. Wyzwolenia z Okulickiego. Tam również zostanie ułożona nowa nawierzchnia.

– Remont wykona ta sama firma, która zrobiła węzeł Wyzwolenia-Warszawska – rzeszowska Inżynieria – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. – Zależało nam na tym, aby to skrzyżowanie również zostało odnowione, ponieważ znajduje się ono blisko węzła, który zostanie oddany do użytku w niedzielę. Koszt remontu skrzyżowania to ponad 360 tys. zł.

Remont al. Wyzwolenia objął m.in. budowę nowego wiaduktu w ciągu ul. Warszawskiej oraz dobudowę pasów ruchu. Ważną częścią tej inwestycji było również przykrycie rzeczki Przyrwy.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Z tą rzeczką było sporo problemów, ponieważ bardzo często podmywała ona al. Wyzwolenia. Teraz na odcinku ok. 500 metrów płynie kanałem – dodaje Chłodnicki.

Dodatkowo miasto zadbało o to, by przy alei powstały nowe chodniki oraz ścieżki rowerowe. Powstały również dwa nowe ronda, przy Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego i przy zjeździe z Warszawskiej na Wyzwolenia. Drogowcy zrobili również dodatkowe pasy, które mają ułatwić kierowcom włączanie się do ruchu.

Przebudowa węzła Wyzwolenia-Warszawska jest częścią programu transportowego. 300 mln zł to dofinansowanie unijne. Na ten program, oprócz remontu dróg: Rejtana, Podkarpackiej, Lubelskiej i węzła Wyzwolenia-Warszawska, złożyły się m.in. zakup 80 nowoczesnych autobusów oraz wprowadzenie obszarowego systemu sterowania ruchem.

W niedzielnej uroczystości otwarcia ulicy weźmie udział prezydent RP Bronisław Komorowski, prezydent RP, którego osobiście zaprosił prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama