Zdjęcie: Ewa Szyfner / Rzeszów News
Reklama

Nowy pociąg z Rzeszowa do Horyńca Zdrój, dodatkowe połączenia do Tarnowa, szybsza podróż do Krakowa i Przemyśla – to najważniejsze zmiany w rozkładzie jazdy pociągów Przewozów Regionalnych, który od niedzieli (11 grudnia) zacznie obowiązywać na Podkarpaciu.

Od 11 grudnia w Polsce w większości krajów Europy zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów. Spółka Przewozy Regionalne w całym kraju będą uruchamiać średnio ponad 1800 pociągów każdego dnia. Na torach pojawi się ponad 70 nowych połączeń.

W nowym rozkładzie jazdy podkarpacki oddział Przewozów Regionalnych uruchomi średnio 110 pociągów dziennie, kursujących głównie na terenie województwa podkarpackiego.

Regularnie będą także kursowały pociągi do Krakowa i Gorlic (województwo małopolskie), Lublina, a także w okresie wakacyjnym planowane jest połączenie do Medzilaborzec (Słowacja).

Wśród nowych połączeń kolejowych warto wymieć te w relacji Przemyśl – Medyka – Przemyśl. Na tym odcinku będą kursowały trzy pary pociągów (w tym dwie codziennie). Składy wyruszające z Rzeszowa będą po krótkim postoju w Przemyślu jechały dalej do Medyki.

– Dla podróżnych oznacza to spore ułatwienie, bo tym samym oferujemy połączenie bezpośrednie bez konieczności przesiadania się do innego pociągu. Taka sama sytuacja będzie dotyczyła pociągów powrotnych – poinformował podkarpacki oddział Przewozów Regionalnych.

Od kwietnia 2016 roku wprowadzono połączenie Rzeszów – Gorlice – Jasło. Okazało się „strzałem w dziesiątkę”, dlatego w nowym rozkładzie jazdy będzie utrzymane.

Na linii 101 w kierunku Horyńca Zdroju z Rzeszowa będzie kursował dodatkowo jeden pociąg.

Dwie pary pociągów, które w poprzednim rozkładzie jazdy kursowały w relacji Rzeszów – Dębica – Rzeszów zostają wydłużone do Tarnowa, co daje łączną ilość 22 połączeń pomiędzy Rzeszowem a Tarnowem.

Nadal będą kursowały 3 pary pociągów ze stolicy Podkarpacia do Krakowa, a ich czas jazdy, pomimo trwających prac modernizacyjnych, zostanie skrócony o średnio 25 minut. Najkrótszy czas jazdy pomiędzy Rzeszowem a Krakowem wyniesie 2 godziny 39 minut. Dopuszczalna prędkość jazdy pociągów na trasie Rzeszów – Kraków wzrośnie ze 120 do 130 km/h.

Pomiędzy Rzeszowem a Przemyślem skróci się czas jazdy wszystkim pociągów średnio o 10 minut, przy czym pociąg przyspieszony – „Niedźwiadek” pokona trasę z Przemyśla do Rzeszowa w 69 minut.

Na wakacjach zostanie uruchomione regularne połączenie do Medzilaborec na Słowacji. Dwie pary pociągów będą kursowały w relacji Rzeszów – Medzilaborce – Rzeszów oraz Sanok – Medzilaborce – Sanok.

Na linii 71 do użytku podróżnych został oddany nowy przystanek osobowy – Chmielów Zagumnie, na którym zatrzymują się wszystkie pociągi REGIO.

Samorząd podkarpacki w drugiej połowie 2017 roku zamierza przekazać Przewozom Regionalnych dwa nowoczesne pociągi elektryczne, które docelowo będą obsługiwały połączenia w relacji Rzeszów – Przemyśl – Rzeszów.

Kieszonkowy nowy rozkład jazdy pociągów na Podkarpaciu możecie sprawdzić TUTAJ.

Zmiany w rozkładzie Intercity

Zmiany rozkładzie jazdy pociągów wprowadza także spółka Intercity. Powróci codzienny, całoroczny nocny pociąg z Trójmiasta do Zakopanego, z grupami wagonów do Przemyśla, Krynicy Zdroju i Zagórza (TLK Karpaty).

O ponad 30 minut skróci się czas przejazdu na trasie Przemyśl – Kraków, a pociąg EIP, choć zyska dodatkowy przystanek w Bochni, trasę między stolicą Małopolski a Rzeszowem pokona w przeciągu 1 godziny i 42 minut. Między Krakowem a Przemyślem pociągi Intercity będą odjeżdżać co dwie godziny.

Nowością w okresie wiosenno-letnim będzie połączenie z Rzeszowa do Kołobrzegu. Kolejną będzie pociąg IC „Boznańska” Wrocław – Przemyśl. Zostaną także przywrócony dzienny pociągi IC z Przemyśla do Szczecina przez Wrocław. Na trasie Przemyśl – Rzeszów – Kraków liczba par pociągów wzrośnie z 8 do 10.

– 9 będzie obsługiwanych składami InterCity zmodernizowanych wagonów – podała w komunikacie spółka Intercity.

Przewozy Regionalne zmieniają się w PolRegio

Spółka Przewozy Regionalne poinformowała jednocześnie, że wkrótce zmieni swoją nazwę na PolRegio. Zmieni również swoje logo. Jego symbolem będzie grafika nawiązująca do resoru koła wagonu połączonego z symbolicznym przedstawieniem orła.

Do końca 2017 r.  na tory wyjedzie 50 nowych lub gruntownie zmodernizowanych pociągów w nowych barwach spółki.

W pierwszej połowie stycznia 2017 r. przewoźnik zaprezentuje swoim pasażerom nowe narzędzie umożliwiające kupno biletu, znalezienie informacji o aktualnych promocjach i zmianach w rozkładzie jazdy: funkcjonalną, przejrzystą, łatwą w obsłudze i nowoczesną stronę internetową.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

2 KOMENTARZE

  1. Bzdury i bzdurne zmiany. Zlikwidowany pociąg Rzeszów Tarnów z godz. 17.00, pozostaje tylko 16.00 lub 18.00. Zlikwidowany pociąg regio bezpośrednio do Krakowa z 16.00. Co lepsze, rozkład regio zawiera drobne kilkuminutowe zmiany już po świętach, trzeba dokładnie sprawdzać praktyczne każdy dzień, czy pociąg nie jest wcześniej. Porażka,

Comments are closed.