Nielegalna fabryka papierosów. Rzeszowska prokuratura oskarżyła 7 osób

Reklama

Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwo podatkowe, nielegalną produkcję papierosów odpowie przez sądem siedem osób. Na ławie oskarżonych posadził je podkarpacki oddział Prokuratury Krajowej w Rzeszowie. 

 

Zdjęcia: Centralne Biuro Śledcze Policji

Grupę przestępczą rozbiło rzeszowskie Centralne Biuro Śledcze Policji we współpracy z Urzędem Celno-Skarbowym w Katowicach. 1 lutego br. na jednej z posesji w Częstochowie na Śląsku śledczy odkryli nielegalną wytwórnię papierosów. Zabezpieczyli 65 worków z tytoniem, 162 kg kleju, 88 kartonów z filtrami do papierosów i 97 rolek z taśmą do filtrów.

W wytwórni znajdowała się także maszyna do produkcji tytoniu wraz z wyprodukowanymi już papierosami. Linię produkcyjną ukryto w kilku wygłuszonych i wentylowanych pomieszczeniach. Papierosy pakowano do pudełek typu „pizza”. Policjanci zabezpieczyli kompresory i agregat prądotwórczy. Przejęty towar oszacowano na około milion złotych.

Funkcjonariusze zatrzymali wówczas 7 osób w wieku od 36 do 57 lat: dwóch mieszkańców Śląska, dwóch mieszkańców Małopolski i trzech obywateli Ukrainy. Grupa, jak ustalili śledczy, działała co najmniej od marca 2021 roku, w tym czasie wyprodukowała 3500 sztuk papierosów o łącznej wartości ponad 800 tysięcy złotych. 

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Śledztwo prowadził Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie, który właśnie wysłał do Sądu Okręgowego w Częstochowie akt oskarżenia przeciwko całej siódemce: Damianowi W., Andrzejowi S., Łukaszowi M., Ihorowi S., Olegowi F., Olehowi D. i Tadeuszowi J.  

Pierwsza szóstka odpowie przez sądem przede wszystkim za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która stworzyła nielegalną wytwórnię papierosów. Ostatni mężczyzna, Tadeusz J., został oskarżony o pomocnictwo. On jako jedyny przebywa na wolności. Śledczy szacują, że Skarb Państwa na działalności grupy przestępczej stracił ponad 1,2 mln zł. 

– Dwaj oskarżeni przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw oraz złożyli obszerne i szczegółowe wyjaśnienia – poinformował nas prokurator Rafał Teluk, szef rzeszowskich „pezetów”. Za udziału w zorganizowanej grupie przestępczej grozi do 5 lat więzienia, za oszustwa znacznej wartości kara do lat 10 pozbawienia wolności.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama