Reklama

– Weź NIEMAPĘ i chodź na spacer po Rzeszowie – zachęcają autorki niecodziennego przewodnika po mieście dla rodzin. Przewodnik w poniedziałek został zaprezentowany w ratuszu.

[Not a valid template]

 

NIEMAPA Rzeszów w zabawny i graficzny sposób przedstawia najważniejsze rzeszowskie miejsca, kulturę, kuchnię, charakterystyczne słowa i ciekawostki a poprzez gry, zagadki i wyzwania zachęca do aktywnego poznawania Rzeszowa i okolic.

Rzeszowska  NIEMAPA  skierowana  jest  do  mieszkańców  i  pomaga  na  nowo  odkryć  miasto. Małgorzata Żmijska i Joanna Studzińska, autorki przewodnika, na co dzień mieszkają w Łodzi. To tam powstała pierwsza w Polsce NIEMAPA, która jest niekonwencjonalnym sposobem na czerpanie inspiracji do ciekawych spacerów.

Zainteresuj się swoim miastem

– Bardzo chciałyśmy, żeby nasze dzieci miały możliwość poznania naszego miasta takim jakim je kochamy, czyli poznania słów, kultury, potraw i zakątków, które dla nas są najpiękniejsze. Szukając takich materiałów okazało się, że ich nie ma. Zaczęłyśmy same je tworzyć. Powołałyśmy najpierw NIEMAPĘ Łódź, ale okazało się, że to materiał bardzo potrzebny innym ludziom, bo 10 tys. map zniknęło w 5 dni. A na naszym Facebooku rozszalały się dyskusje na temat języka – mówi Małgorzata Żmijska, pomysłodawczyni przewodnika.

– Moja „druga połowa” jest z Podkarpacia i bardzo lubię Rzeszów, a niewiele osób z centrum Polski wie jakie to jest fajne miasto. Pomyślałyśmy, że zrobimy też NIEMAPĘ Rzeszów – dodaje Żmijska.

W przewodniku znajdziemy  znane  miejsca, takie  jak  Rynek  czy bulwary, ale też i te mniej popularne: rzeźbę „Lot”, punkt widokowy na Rocha czy Muzeum Energetyki Podkarpackiej.  Warto wczytać się w opisy polecanych miejsc, bo zwracają uwagę na ciekawostki, a jednocześnie stanowią wyzwanie i zachętę do podjęcia kreatywnych działań.

– To jest mapa także dla turystów, ale bardziej dla was, żebyście się zainteresowali swoim miastem, mówili swoim dzieciom, że są słowa, które was wyróżniają i jednoczą i tylko wy nimi mówicie. Że są potrawy, które od wieków wasze babcie, prababcie gotowały i warto o tym mówić – uważa Małgorzata Żmijska.

Rzeszów to piękne miasto

NIEMAPA Rzeszów to pięć tematycznych spacerów: bulwary nad Wisłokiem, W sercu Rzeszowa, Na zdrowie w Rzeszowie, Na deszczowy dzień i Dalej w drogę. I tak na bulwarach rodziny mogą rysować pejzaż dźwiękowy na Lisiej Górze, puszczać łódki z kory albo zrobić piknik ze sztanglem a w deszczowy dzień wymyślą własną dobranockę, nauczą się odróżniać chochelkę od paciochy i zaprojektują herb dla Swojej rodziny.

Maciek Blaźniak i Joanna  Guszta  ze  Studia  Ładne  Halo,  duet  ilustrujący  przewodnik,  zauważyli,  że  w  Rzeszowie  uprawia  się  sport:  – Rolki,  deski,  rowery,  optymisty – ­  fantastycznie, że można tyle ruszać się w mieście. Zrobiliśmy nawet specjalną grafikę pt. Sport w Rzeszowie – mówią ilustratorzy rzeszowskiej NIEMAPY.

– To po prostu piękne miasto, w którym można robić wiele rzeczy, iść na spacer rodzinnie, a nie tylko siedzieć przed telewizorem, albo pójść do marketu. A tych miejsc w Rzeszowie jest po prostu mnóstwo, macie Wisłok, Lisią Górę. To nas naprawdę zachwyciło. Mam nadzieję, że to będzie inspiracja do tego, żeby eksplorować swoje miasto i robić to rodzinnie i czerpać z tego radość – mówi Małgorzata Żmijska.

„Rzeszowianizmy” w NIEMAPIE

Częścią NIEMAPY jest Ilustrowany Słowniczek Rzeszowianizmów, który prezentuje najciekawsze regionalizmy wyszukane we wspólnej akcji z Radiem Rzeszów i Estradą Rzeszowską. Akcja zaangażowała  setki  osób  i  ujawniła  słowa  nieznane  w  innych  miastach: gumka  do  mazania,  strugaczka,  sztangiel,  proziaki  czy  koło.

Zdaniem autorek przewodnika, rzeszowianie  nie  zdawali  sobie  sprawy  z  tego,  ile  codziennych  słów  nie  znajdują się w uniwersalnym słowniku, czyli w mowie literackiej. Ponad tysiąc osób zaangażowało się do wyboru słów w Rzeszowie. Uczestniczyli w ankietach, a także wpisywali swoje spostrzeżenia na fanpage’u NIEMAPY.

– Uwielbiam słowo „chabazie”. My mamy w Łodzi chynchy, całkiem bliskie. Zawsze uśmiecham się, gdy słyszę to słowo. Natomiast zaskoczeniem było dla mnie to, że tu jest strugaczka i gumka do, a u nas temperówka i gumka do ścierania. Naprawdę to było dla mnie dziwne. Tak samo jak to, że łódzka bajaderka jest w Rzeszowie kasztankiem – dodaje Joanna Studzińska.

– Ze słowami jest fantastyczna przygoda. Język jest bardzo żywym tematem. Teraz robimy NIEMAPĘ we Wrocławiu i okazuje się, że tamtejsi ludzie o sobie mówią, że używają najczystszego języka i nie mają regionalizmów. Strasznie nam smutno z tego powodu. Robimy też Lublin i tak samo jak w Rzeszowie, tych słów jest mnóstwo, a ludzie mocno są do nich przywiązani i całym sercem angażują się w rozmowę i odkrywanie tych słów – mówi Małgorzata Żmijska.

Wyślij „Pozdrowienia z Rzeszowa”

Choć NIEMAPA wygląda jak zwykły składany plan to fascynujący przewodnik po mieście. Poręczny format i specjalny papier zachęcają do twórczych działań: rysowania,  bazgrania  i  notowania.  Wysmakowane  ilustracje  i  różnorodne  zadania  czynią  z  niej  obowiązkową  pozycję  na  półce  każdego dziecka  w  Rzeszowie  a  dołączona  ilustrowana  pocztówka  „Pozdrowienia  z  Rzeszowa” ułatwia  podzielenie  się  swoimi  odkryciami  z  rodziną  i przyjaciółmi.

Pocztówki, które są dołączone do przewodnika będzie można wysłać w świat także 1 czerwca. Wtedy Estrada Rzeszowska organizować będzie spacer dla dorosłych i spacer dla dzieci. To akcja organizowana w ramach Festiwalu Przestrzeni Miejskiej.

Ratusz wydrukował 10 tys. egzemplarzy NIEMAPY, które będą rozprowadzane bezpłatnie.

– Chcemy, żeby to był materiał promocyjny, wykorzystany w taki sposób, że będzie dostępny w Trasie Podziemnej, w Estradzie, w Muzeum Dobranocek, ale podczas jakiś akcji. Nie chcemy przewodnika rozdać tak jak to się stało w Łodzi podczas 3 dni. Chcemy, żeby to był materiał edukacyjny, który nam będzie służył w przygotowywaniu ciekawych warsztatów dla rodzin – mówi Marzena Furtak-Żebracka, dyrektor Wydziału Promocji Urzędu Miasta w Rzeszowie.

Gdzie będzie NIEMAPA?

Partnerzy rzeszowskiej NIEMAPY (Urząd Miasta Rzeszowa, Alpakarnia w Centrum Zooterapii WSIiZ, Bobo Frut Nestlé Polska, PGE Obrót, Pratt & Whitney, Rzeszowski Inkubator Kultury) organizują również NIEMAPOWE wydarzenia: spacery i akcje rozsyłania pocztówek.

Każdy, kto chciałby otrzymać przewodnik może polubić fanpage Urzędu Miasta Rzeszowa “Rzeszów Stolica Innowacji” na Facebooku i brać udział w konkursach (pierwszy został ogłoszony), w których NIEMAPA będzie nagrodą, a także szukać informacji na temat wydarzeń, na których będzie przewodnik.

Na 7. urodziny, które odbędą się 22 marca w Muzeum Dobranocek, także będzie można wygrać NIEMAPĘ, podobnie jak 2-3 kwietnia dostać ją przy zakupie biletu do Podziemnej Trasy Turystycznej, czy 15 kwietnia podczas Turnieju z Reksiem w Muzeum Dobranocek, a także 16-17 kwietnia na warsztatach organizowanych w tym Muzeum. Przewodnik będzie też rozdawany w ostatni weekend czerwca podczas festiwalu Wschód Kultury w Rzeszowie w Smyk Arenie

NIEMAPA wkrótce będzie w sprzedaży w kilku rzeszowskich księgarniach, a w każdej chwili można zajrzeć na www.niemapa.pl, pobrać NIEMAPĘ i ją wydrukować.

SABINA LEWICKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: