Reklama

170 mln zł wyda miasto na budowę nowego mostu w Rzeszowie, łączącego ulice Lubelską i Rzecha. Roboty potrwają do połowy 2015 roku. W czwartek ratusz podpisał umowę z wykonawcą – niemiecką firmą Bilfinger.

[Not a valid template]

Inwestycja w 85 procentach zostanie sfinansowana z pieniędzy Unii Europejskiej. Most ma mieć 107 metrów wysokości, 29 m szerokości i ponad 400 m długości.

Most powstanie nad zbiornikiem wody technologicznej elektrociepłowni, nad Wisłokiem oraz ul. Wioślarską. Na tym nie koniec inwestycji. Nowa droga, z czterema pasami ruchu będzie mieć długość 2,5 km. Dodatkowo zostanie też wybudowana kanalizacja i infrastruktura techniczna. Nad ulicą Wioślarską zostanie wybudowany wiadukt a na skrzyżowaniu nowej drogi z ul. Lubelską powstanie rondo. Powstaną też ścieżki piesze i rowerowe. Inwestycja ma być zrealizowana do września 2015 r.

– To będzie jedna z największych i najdroższych inwestycji w Rzeszowie. Zależało nam aby most był efektowny i jestem przekonany, że będzie się podobał mieszkańcom – mówił podczas konferencji prasowej prezydent Rzeszowa. Tadeusz Ferenc

To będzie najdłuższy most na Podkarpaciu. Przetarg na wykonanie inwestycji wygrała niemiecka firma Bilfinger. Most ma zaprojektować i wybudować. – Prace już się rozpoczęły. Projekt jest na etapie uzgodnień rozwiązań i technologii – mówi Mateusz Gdowski z firmy Bilfinger, która ma bardzo duże doświadczenie w budowie mostów.

Bilfinger na swoim koncie ma m.in. 2 mosty w Koninie, most w Kędzierzynie, w Elblągu, Most Tysiąclecia w Płocku, Most Gryfitów i Pomorzan w Szczecinie, Most Lecha przez Wartę w Poznaniu, Estakady Trasy Kwiatkowskiego w Gdyni, Most przez Wisłe w Fordonie. – Obecnie w Norwegii budujemy trzy obiekty mostowe o łącznej wartości ponad 700 mln zł – dodaje Gdowski.

Pierwsze prace budowlane w Rzeszowie rozpoczną na wiosnę przyszłego roku.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama