Zdjęcie: Pixabay
Reklama

– Co to się dzieje, że po Rzeszowie i okolicach jeżdżą niemieckie oznakowane radiowozy i policjanci w mundurach? – pytają Czytelnicy Rzeszów News. 

Ewa Moncure z Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Agencja Frontex) mówi, że przyjazd niemieckich policjantów do Rzeszowa ma związek z międzynarodową konferencją z udziałem przedstawicieli służb granicznych 28 krajów Unii Europejskiej, która we wtorek odbędzie się w Arłamowie.

To coroczna unikalna konferencja służb granicznych z unijnych krajów. W 2018 roku odbyła się w Sopocie, w poprzednich latach w Warszawie (tam siedzibę ma Agencja Frontex), w tym roku konferencja jest we wspomnianym Arłamowie. Niemieccy policjanci przyjechali do Rzeszowa w poniedziałek na trzy spotkania towarzyszące głównej konferencji.

We wtorek funkcjonariusze z Niemiec dołączą do pozostałych uczestników konferencji w Arłamowie. Wszystkich jest 600. Tematem przewodnim tegorocznej konferencji odbywającej się od prawie 10 lat są granice lądowe. Biorą w niej udział przedstawiciele Straży Granicznej, Straży Przybrzeżnej oraz policjanci z państw należących do UE. 

– Na konferencji będzie mowa o ochronie granic lądowych, ale również o mediach społecznościowych, internecie i ich znaczeniu dla służb granicznych, będziemy też mówić współpracy z innymi służbami, np. celnymi. Na konferencji zostaną też poruszane tematy o nowych technologiach – mówi nam Ewa Moncure z Agencji Frontex.

Bardzo ważnym punktem konferencji jest prezentacja nowego programu ochrony granic krajów strefy Schengen, który ma wejść w życie za około dwa lata. Chodzi o rejestrowanie osób przy wjeździe i wyjeździe z terenu Unii Europejskiej. Będzie specjalny elektroniczny system, który pozwoli na kontrolowanie osób w strefie Schengen, np. posiadających wizę.

– System będzie rejestrował przemieszczanie się takich osób. Wobec tych, którzy przekroczą termin ważności wizy, będą wyciągane konsekwencje – zakazy wjazdu do strefy Schengen. Zależy nam na ochronie granic krajów UE. Dzięki systemowi będziemy wiedzieli, ile osób w danej chwili przebywa na terenie Unii Europejskiej – wyjaśnia Ewa Moncure. 

Konferencji towarzyszyć będą również ćwiczenia służb granicznych i pokazy dla jej uczestników. Polskę reprezentuje dowództwo Straży Granicznej i jej oficerowie. 

Frontex, który jest organizatorem konferencji, to unijna agencja, pomagająca państwom UE i państwom stowarzyszonym w ramach strefy Schengen w zarządzaniu ich granicami zewnętrznymi. Frontex ułatwia współpracę służbom granicznym unijnych krajów. Agencja powstała w 2014 r., zatrudnia ponad 300 pracowników, główną siedzibę ma w Warszawie.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: