Zdjęcie: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
Reklama

Kampania ma zachęcać Polaków, by 15 października poszli do urn wyborczych. Biorą w niej udział politycy opozycji, artyści, dziennikarze i celebryci. 

Kampanię #NieŚpijBoCięPrzegłosują wymyśliło miasto Gdańsk. Nie bez przyczyny. W czerwcu br. „Nie śpij, bo Cię przegłosują” było motywem przewodnim gdańskiego Święta Wolności i Praw Obywatelskich, na pamiątkę czerwcowych wyborów z 1989 roku. 

Kampania ruszyła 15 września. Wspierają ją Jolanta Kwaśniewska, ginekolożka prof. Marzena Dębska, dziennikarz Piotr Kędzierski, reżyser Andrzej Saramonowicz, projektantka mody Gosia Baczyńska czy celebrytka Małgorzata Rozenek-Majdan.

Do nich dołączyła Unia Metropolii Polskich: Białystok, Bydgoszcz, Katowice, Kraków, Lublin, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Wrocław. – Teraz te wybory są równie ważne. Są o tym, czy w Polsce będzie samorząd – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. 

 

Zdjęcia: Unia Metropolii Polskich

W inauguracji kampanii, w imieniu Rzeszowa, wzięła udział Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa, która startuje w wyborach do Senatu w okręgu 56 (rzeszowsko-łańcuckim). Kaźmierczak jest kandydatką Koalicji Obywatelskiej z tzw. paktu senackiego. 

#NieŚpijBoCięPrzegłosują wspiera także Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. – Obowiązkiem każdego z nas jest korzystanie z przywileju, jakim jest możliwość oddania głosu za wizją Polski najbliższą naszym oczekiwaniom i przekonaniom – mówi Fijołek. 

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Frekwencji nie udało się w Polsce pobić od ponad 100 lat. W 1919 roku wyniosła ponad 70 proc. W 1989 roku głosowało niewiele ponad 62 proc. Polaków. Potem było już tylko gorzej. Cztery lata temu frekwencja wyniosła 61,74 proc., na Podkarpaciu – 58,57 proc. 

– Wybory to święto demokracji, prawo i przywilej, ale też obywatelski obowiązek. 15 października to będzie najważniejszy dzień po 1989 roku. Nie prześpijmy tego dnia! – apeluje Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku i prezes Unii Metropolii Polskich.

Do kampanii dołączyły też organizacje samorządowe, m.in. Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich czy Związek Województw RP. 

Szczegółowe informacje o kampanii są na stronie internetowej: niespij.pl.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama