Niezwykła wystawa Fotografii Naukowej w Galerii Na Najwyższym Poziomie

0
Reklama

Zjawiska fizyczne i efekty eksperymentów naukowych można oglądać na wystawie fotografii naukowej w Galerii Na Najwyższym Poziomie w Rzeszowie. 

 

Zdjęcia autorstwa Pawła Pasterza, Mikołaja Pasterza, Dominika Idziniaka i Dawida Marczewskiego powstały na przestrzeni ostatnich trzech lat przy okazji tworzenia małych i większych spektakli popularnonaukowych w większości w Pracowni Edukacji Nieformalnej Experymentarium 3Z w Rzeszowie. Każde z ujęć powiada o jakimś wydarzeniu obserwowanym przez człowieka, a wykreowanym przez naturę.

Na wystawę składa się 30 barwnych ilustracji na granicy Op-artu, abstrakcyjne kombinacje linii dające geometryczne złudzenia optyczne, dynamiczne efekty świetlne, zmierzające do wywołania wrażenia głębi oraz ruchu rozwibrowaniem pola widzenia.

Malowanie wysokim napięciem i światłem, wyładowanie elektryczne w rozrzedzonym gazie, rysunki stworzone przez punkt świetlny wygenerowany przy pomocy laserowego promienia, zjawisko indukcji elektromagnetycznej – to tylko nieliczne obrazy, jakie tworzy fizyka.

Wyładowanie koronowe z torusa klasycznego transformatora Tesli, czy łuk elektryczny wytworzony przez urządzenie nazywane Drabiną Jakuba to magiczne spektakle, zatrzymane w kadrze. A i świat mikro potrafi zadziwić… Jak wygląda płatek storczyka, krew, piasek, czy zwykły kurz w 60-krotnym powiększeniu…

Wystawę uzupełniają obrazy z pozoru statyczne, na których nie można rozpoznać co przedstawiają, ale po przesunięciu po ich powierzchni czarno-białego rastra wyraźnie ożywają powodując złudzenie ruchu. Każde zdjęcie opowiada krótką historię o zjawisku, które prezentuje.

Wystawę fotografii naukowej można oglądać w Galerii Na Najwyższym Poziomie Podkarpackiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w budynku Elektromontaż przy ul. Słowackiego 20 (XI piętro) od poniedziałku do piątku od godz. 7:30 do 15:00.

Wystawa trwać będzie do 9 czerwca. Potem będzie można ją obejrzeć na 9. Dniu Odkrywców w holu budynku V Politechniki Rzeszowskiej. Wystawa ma być jeszcze udostępniona szkołom i placówkom kultury jako ekspozycja czasowa.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: