Niezwykłe „Anemony w zielonym wazonie” w Muzeum Okręgowym [FOTO]

Reklama

Piękny obraz  „Anemony w zielonym wazonie” Tadeusza Makowskiego uzupełni kolekcję malarstwa polskiego znajdującą się w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.

 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w tym roku bardzo chętnie wspiera  rzeszowską kulturę. W marcu wicepremier i minister kultury Piotr Gliński podpisał dokument o współprowadzeniu przez resort Filharmonii Podkarpackiej, która znalazła się w gronie dziesięciu wyróżnionych instytucji. Dostaną one dodatkowy zastrzyk gotówki w z budżetu państwa.

Teraz MKiDN wsparło Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, przyznając mu dofinansowanie w wysokości 96 tys. zł na zakup obrazu Tadeusza Makowskiego „Anemony w zielonym wazonie”. Pozostałe 29 tys. zł zostało pokryte z budżetu województwa. Całkowita wartość tego dzieła to 125 tys. zł.

– To kolejne wielkie nazwisko, które pojawi się w Galerii Malarstwa Polskiego znajdującej się w Muzeum Okręgowym. To konsekwencja naszej polityki zmierzającej do uzupełniania luki o nazwiska malarzy artystów, które jeszcze u nas nie występowały, stąd też nasze starania, długie poszukiwania i ten wybór – mówi Bogdan Kaczmar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

Tadeusz Makowski był jednym z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku oraz ważnym przedstawicielem École de Paris – szkoły francuskiej. Jego spuścizna obejmuje ponad 600 obrazów olejnych i bardzo liczne rysunki, akwarele i ryciny.

Obraz „Anemony w zielonym wazonie”, który  będzie można po raz pierwszy publicznie zobaczyć w Rzeszowie podczas Nocy Muzeów, został namalowany ok. 1916 roku w harmonijnej tonacji barwnej.

– Tło zostało stworzone krótkimi pociągnięciami pędzla, kilkoma odcieniami jasnego błękitu w różnym natężeniu farb tworząc „srebrzystość”. Blat okrągłego stolika został pomalowany brązową farbą, położoną poziomymi plamami, a smukły i wysoki zielony wazon ma ciemny kontur i jasny blik – wyjaśnia Maria Stopyra,  kustosz.

– Znaczną  uwagę artysta skupił na oddaniu wyjątkowego piękna roślin ozdobnych, które „założył” wyraźnymi plamami wielobarwnymi prezentując swoje mistrzostwo – dodaje.

Dzieło jest oprawione w stylową ramę typu „paryskiego”. Jego wymiary wraz z oprawą wynoszą 69,7 na 55,5 cm.

Obraz „Anemony w zielonym wazonie” Tadeusza Makowskiego jest dziewiątym dziełem sztuki współfinansowanym przez MKiDN, który dołączy do liczącej ponad 100 dzieł Galerii Malarstwa Polskiego.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama