Zdjęcie: Materiały archiwalne

Jesteś zabiegany i nie masz w ciągu dnia czasu dosłownie na nic? Nawet na spowiedź przedświąteczną? Nic nie szkodzi! W Rzeszowie możesz wyspowiadać się w nocy.

Rzeszowska Noc Konfesjonałów jest częścią ogólnopolskiej akcji pod tą samą nazwą. W stolicy Podkarpacia zostanie przeprowadzona w trzech kościołach: Matki Bożej Saletyńskiej w Rzeszowie (ul. Dąbrowskiego 71), Chrystusa Króla (ul. K. Józefa Jałowego 37A), Podwyższenia Krzyża Św. (ul. Krakowska 18).

Nocna spowiedź rozpocznie się o godz. 21:00 w Wielką Środę, a zakończy o 6:00 w Wielki Czwartek.

– Do dyspozycji wiernych przez całą noc będzie 72 dwóch kapłanów, pełniących posługę w formie 1,5 godzinnych dyżurów – informuje ks. Wiesław Rafacz, diecezjalny koordynator akcji. Na liście spowiedników jest również rzeszowski biskup Jan Wątroba, który jest pomysłodawcą rzeszowskiej Nocy Konfesjonałów.

Tegoroczna Noc odbędzie się pod hasłem „Światło miłosierdzia”.

– Rok 2016 jest Rokiem Miłosierdzia Bożego, stąd też  pomysł na hasło tegorocznej akcji, ponieważ kapłani, jako osoby szczególnie wezwane do posługi miłosierdzia, będą światłem w tę noc spowitą mrokiem i grzechem, który tkwi w ludzkich sercach – wyjaśnia ks. Rafacz.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Co ciekawe, cała akcja jest religijno-społeczna, ponieważ księża-spowiednicy biorą w niej udział dobrowolnie, jako wolontariusze, a sama reklama Nocy Konfesjonałów odbywa się w miejscach świeckich. Plakaty, promujące wydarzenie już dziś (21 marca) mają pojawić się w autobusach MPK oraz sklepach i na ulicach.

– Plakatów nie znajdziemy przy kościołach, ponieważ każda parafia ma swoje rekolekcje i terminy spowiedzi. Noc Konfesjonałów to akcja przede wszystkim dla ludzi, którzy często pracują do późna, wracają na święta do domu z zagranicy, którzy w ciągu dnia nie mają czasu, dlatego kapłani wychodzą im naprzeciw – dodaje ks. Wiesław Rafacz, zaznaczając, że nocna spowiedź cieszy się dużym zainteresowaniem wielu rzeszowian.

W Rzeszowie będzie to już 3. edycja Nocy Konfesjonałów. W Polsce zaś 7. Pomysłodawcą całej akcji jest ks. Grzegorz Adamski ze Szczecina, ogólnopolski koordynator Nocy Konfesjonałów.

Warto dodać, że nocną spowiedź może w swojej parafii zorganizować każdy ksiądz, niezależnie od terminów, które w kościele zostały wyznaczone odgórnie.

JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama