Reklama

PGE zaprasza do zwiedzania Muzeum Energetyki Podkarpackiej w Rzeszowie, które włączy się w sobotnią Noc Muzeów.

Na miłośników unikatowych eksponatów czeka mnóstwo niespodzianek. W muzeum znajdują się wyjątkowe pamiątki ilustrujące historię podkarpackiej energetyki, której początki sięgają 1909 roku. Można tu zobaczyć „archaiczny” sprzęt, który był kiedyś codziennym narzędziem pracy. Są to m.in. liczniki Szpotańskiego, amperomierze, watomierze, aparaty monterskie, zegary ze starej elektrowni czy miliamperomierz z 1935 r.

Szczególną uwagę zwiedzających przykuwa zazwyczaj jeden z pierwszych polskich komputerów – Meritum wyprodukowany w 1985 r. oraz egzotyczne półbuty elektroizolacyjne, wyglądające jak duże kalosze, które chroniły elektryka pracującego przy montażu i naprawie linii energetycznych. Zwiedzających oprowadzi przewodnik – pasjonat, który od wielu lat opiekuje się muzeum i eksponatami.

Zwiedzanie będzie też ucztą dla miłośników nauki i techniki. Muzeum zaprasza m.in. na projekcję widowiskowych wyładowań transformatora Tesli oraz pokazy z dziedziny elektryczności i magnetyzmu na modelach edukacyjnych typu generator Van de Graffa.

Muzeum zaplanowało także specjalny interaktywny pokaz „Historia światła i koloru”, w którym wykorzystane zostaną elementy optyki geometrycznej. Pokaz odpowie na pytanie skąd się biorą kolory i dlaczego tak naprawdę nie istnieją.

Zwiedzający zobaczą też wystawę specjalistycznych pojazdów używanych przez energetyków podczas codziennej pracy. Dla dzieci i młodzieży przygotowano konkursy z nagrodami.

Muzeum mieści się w siedzibie PGE Obrót przy ul. 8 Marca 6. W sobotę (16 maja) będzie dostępne dla zwiedzających w godzinach 19:00-1:00. Podczas ubiegłorocznej edycji Nocy Muzeów Muzeum Podkarpackiej Energetyki odwiedziło ok. 1 500 osób.

O innych atrakcjach w Rzeszowie podczas Nocy Muzeów czytajcie TUTAJ.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama