Zdjęcie: Joanna Gościńska / Rzeszów News

Podkarpacka Rada Programowa Kobiet, działająca przy Fundacji Prawnikon wraz z Tadeuszem Ferencem, prezydentem Rzeszowa, zostali nominowani do europejskiego konkursu „Innowacje w Polityce”.

Konkurs jest organizowany przez Instytut Innowacji w Polityce, który główną siedzibę ma w Wiedniu. Wyróżniani są odważni i kreatywni politycy w Europie, którzy nie boją się wprowadzać nowych rozwiązań podnoszących jakość życia.

W tym roku do konkursu zgłoszono około 600 projektów, z czego wybrano 80 i nominowano do nagrody w ośmiu kategoriach: Społeczeństwo, Demokracja, Prawa Człowieka, Ekologia, Społeczność Lokalna, Miejsce Pracy, Dobrobyt, Jakość Życia.

Nagrody zostaną wręczone 17 listopada podczas uroczystej gali we Wiedniu. Wśród nominowanych znalazła się m.in. Podkarpacka Rada Programowa Kobiet, działająca przy Fundacji Prawnikon i Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. To właśnie pod jego skrzydłami funkcjonuje jedyna w Polsce federacja kobiet, pełniąca rolę opiniodawczo-doradczą dla władz samorządowych.

– Bardzo się cieszymy, że nasza inicjatywa została dostrzeżona. Mamy nadzieję, że nasze trudy zostaną dostrzeżone podczas gali – mówi Patricia Mitro, szefowa PRPK.

Rada „drogowskazem” kobiet

Rada liczy, że uda jej się zdobyć statuetkę w kategorii „Społeczeństwo” z uwagi na to, że jej działalność opiera się głównie na inicjatywach polegających na aktywizacji kobiet. Rada od dwóch lat, czyli odkąd istnieje, stara się dotrzeć do wszystkich kobiet na Podkarpaciu, być ich „drogowskazem”, a zgłaszane przez nie problemy starać się rozwiązywać we współpracy z lokalnymi władzami. 

– W tej chwili współpracujemy z Przemyślem i Krosnem. Dążymy do tego, aby w każdym powiecie była jedna osobą, którą będziemy zapraszać na spotkania do Rzeszowa, aby uczyć się od siebie i wspólnie zastanawiać, jak rozwiązywać dany problem – wyjaśnia Magdalena Koryl, pełnomocniczka Kongresu Kobiet na Podkarpaciu, która również działa w strukturach Rady.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Rada w ramach Federacji do tej pory zorganizowała chociażby spotkania, które dotyczyły alimentów, czy wychowywania dziecka niepełnosprawnego. Pierwszy temat spotkał się z dużym odzewem. – Po naszym spotkaniu, do Fundacji Prawnikon przyszło około 50 kobiet z prośbą, aby pomóc im napisać wniosek sądowy o zwiększenie alimentów – zauważa Patricia Mitro.

Uwierzyć w siebie

Z obserwacji Rady wynika także, że wiele kobiet nie wie, gdzie szukać pomocy, jeżeli są np. ofiarami przemocy domowej. Tutaj często potrzebne jest wsparcie psychologiczne, prawnicze, a nawet życiowe, by kobiety mogły się dzielić podobnymi doświadczeniami.   

– Jesteśmy po to, by pomagać takim kobietom, wskazać im drogę. Ich problemy to w dalszym ciągu temat tabu. Takiej osobie dajemy możliwość wygadania się – mówi Magdalena Koryl.

Patricia Mitro uważa, że wartością Rady jest po prostu możliwość współpracy kobiet, dzięki czemu nabierają one pewności siebie. – Czasem kobiety z ogromnymi sukcesami zawodowymi tracą wiarę we własne możliwości i potrzebują, aby ktoś im pomógł mentalnie. Od tego też jesteśmy – mówi Mitro.

Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, jest dumny z tego, że w mieście działają tak aktywne kobiety. Zadeklarował, że ze strony ratusza zawsze będą mogły liczyć na wsparcie. – Ich działanie w zakresie pomocy jest bardzo cenne. Bezwzględnie takie inicjatywy będziemy wspierać – powiedział prezydent Ferenc.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama