Zdjęcie: materiały prasowe
Reklama

Film „IO” Jerzego Skolimowskiego otrzymał nominację do Złotej Palmy w Cannes! Zdjęcia do filmu powstawały m.in. na Podkarpaciu. 

Najnowszy film Jerzego Skolimowskiego to produkcja, która w 2020 roku otrzymała 300 tys. zł z Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego. Pierwotnie film nosił tytuł „Baltazar”. Do tej pory w gronie polskich filmów, które otrzymały Złotą Palmę, są „Człowiek z żelaza” Andrzeja Wajdy oraz „Pianista” Romana Polańskiego.

– Sama nominacja dla „IO” to wyróżnienie, nie tylko dla polskiego kina, ale także dla naszego regionu – podkreśla Joanna Mazepa z Podkarpackiej Komisji Filmowej. Zdjęcia do filmu powstawały w kwietniu 2021 roku na Podkarpaciu, m.in. w Rudawce Rymanowskiej (Ściana Olzy) czy w Stępinie (schron kolejowy).

Koproducentem filmu jest Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. W poprzednich latach, wśród dofinansowanych produkcji znalazły się takie tytuły jak m.in. nominowane do Oscara „Boże Ciało” Jana Komasy i „Zimna Wojna” Pawła Pawlikowskiego, czy też „Sonata” Bartosza Blaschke, nagrodzona niedawno na Festiwalu w Gdyni Nagrodą Publiczności.

„IO” to historia osiołka, zaczynająca się w polskim cyrku, a kończąca we włoskiej rzeźni. Przekazywane z rąk do rąk zwierzę spotyka na swej drodze zarówno ludzi dobrych, jak i złych. Historia jest filmową alegorią, opowiadającą o losach zwierzęcia w coraz bardziej zawiłej współczesności.

Tytuł filmu „EO” (w wersji polskiej „IO”) nawiązuje do dźwięku, jaki wydają osły. Autorami scenariusza są Jerzy Skolimowski i Ewa Piaskowska. W obsadzie zobaczymy m.in. Sandrę Drzymalską, Mateusza Kościukiewicza i Tomasza Organka. Autorem zdjęć jest Michał Dymek, kierownikiem produkcji Marcin Kupiecki. Film jest produkcją Skopia Film.

Festiwal Filmowy w Cannes to jeden z najważniejszych międzynarodowych festiwali filmowych na świecie. Najważniejszą nagrodą jest tu Złota Palma (Palme d’Or). Właśnie ogłoszono listę nominowanych do 75. edycji festiwalu i jest wśród nich „IO”. Festiwal odbędzie się w dniach: 17-28 maja.

Jerzy Skolimowski jest laureatem prestiżowych nagród, m.in. Złotego Niedźwiedzia za belgijski film „Start” Nagrody Specjalnej Jury na Festiwalu Filmowym w Cannes za „Wrzask” oraz Nagrody Specjalnej Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji za film „Latarniowiec”. W 2016 r. uhonorowany Złotym Lwem w Wenecji za całokształt twórczości.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama