Propagowanie życia bez papierosa i pomoc osobom, które chcą zerwać nałogiem – to cel wspólnego projektu Politechniki Rzeszowskiej i Centrum Medycznego „Medyk”.

Politechnika Rzeszowska to pierwsza w Polsce uczelnia, która podjęła się inicjatywy „Politechnika wolna od tytoniu”.

– Ze względu na skalę i powszechność nikotynizmu dostrzegamy wielką potrzebę, aby aktywnie angażować się w działania zwalczające nałóg nikotynowy. Chcemy, aby środowisko akademickie – zarówno studenci jak i kadra naukowa – stało się przykładem zdrowego stylu życia – tłumaczy lek. Stanisław Mazur, dyrektor Centrum Medycznego „Medyk”.

„Medyk” wspólnie z Politechniką Rzeszowską chcą stworzyć pierwszą w Polsce uczelnię wolną od nałogu nikotynowego. Pierwszym krokiem w tym celu była akcja prozdrowotna podczas otrzęsin PRz. Każdy mógł zbadać zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu. „Zdrowe płuca” były nagradzane. Palaczom wręczano specjalne zaproszenia na wyjątkowe spotkanie, które odbędzie się w Międzynarodowy Dzień Rzucania Palenia, czyli 19 listopada, w auli V1 budynku V PRz przy al. Powstańców Warszawy o godz. 18:00.

Spotkanie poprowadzi prof. dr hab. Piotr Tutka, uznany międzynarodowy autorytet w dziedzinie farmakologii uzależnienia od tytoniu, który pracował w wiodącym ośrodku w badaniach nad nikotynizmem – Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco. Całość uświetni występ Marcina Dańca.

Podczas spotkania będą zbierane deklarację od osób, które podejmą wyzwanie rzucenia palenia. Każdy, kto się tego podejmie i wytrwa w postanowieniu, weźmie udział w losowaniu cennych nagród m.in. zagranicznej wycieczki. Wyniki ogłoszone będą w maju podczas rzeszowskich juwenaliów.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama