Nowa gammakamera w Wojewódzkim Zespole Specjalistycznym w Rzeszowie

Prawie 3,5 mln zł kosztowała gammakamera, którą kupiono dla Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznego w Rzeszowie. Pacjenci mogą liczyć na doskonałą diagnostykę. 

 

Specjalistyczny sprzęt trafił do placówki przy ul. Warzywnej. Dotychczas usługi medyczne wykonywano przy użyciu gammakamery, która od 11 lat była w ciągłej eksploatacji. Poziom jej zużycia – po zrealizowaniu 32 tys. tzw. ekspozycji –  wymagał wymiany do końca 2017 roku. Serwisowanie sprzętu było bowiem kosztowne i czasochłonne. 

Gammakamera będzie wykorzystywana w diagnostyce i terapii: schorzeń nerek (zwłaszcza zakażeń dróg moczowych) u dzieci, w kardiologii nieinwazyjnej, wykrywaniu i monitorowaniu chorób nowotworowych, ortopedii do badania całego szkieletu, a także diagnostyce tarczycy.

Gammakamera pozwala na szybką i precyzyjną diagnostykę, zwiększa szybkość i jakość wykonywanych badań, a co za tym idzie również komfort leczenia pacjentów. Zmiany nowotworowe są możliwe do wykrycia w bardzo wczesnym etapie. 

Urządzenie wykonano w technologii cyfrowej. Daje szerokie możliwości wykorzystania uzyskiwanych wyników badań z innymi metodami obrazowania – tomografem, rezonansem magnetycznym.

Gammakamera jest wykorzystywana głównie w onkologii, kardiologii, ortopedii, endokrynologii, pulmonologii, reumatologii, nefrologii i neurologii. Dzięki temu urządzeniu można badać wątrobę, nerki, płuca, mózg, krwawienie w układzie pokarmowym.

– Urządzenie będzie służyć mieszkańcom Podkarpacia, którzy zyskają szerszy dostęp do diagnostyki wczesnego wykrywania chorób trudnych, cywilizacyjnych – bo onkologicznych  podkreśla Stanisław Kruczek, członek zarządu województwa podkarpackiego.

Gammakamera kosztowała 3,4 mln zł. Prawie 80 proc. kosztów pochodziło z budżetu państwa. Wojewódzki Zespół Specjalistyczny jest jedyną jednostką na Podkarpaciu świadczącą w pełnym zakresie badania i terapie izotopowe.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama