„Inny” nie jest tożsamy z „obcy”. „Inny” nie znaczy też „gorszy”. „Inny” to synonim „inspirujący”, „pociągający”, „zachęcający do działania”. Z takiego założenia wyszli pomysłodawcy nowej kampanii „People of Rzeszów”.

[Not a valid template]

 

Okazuje się, że Rzeszów swoich mieszkańców inspiruje niemalże tak jak Nowy Jork Amerykanów. Joasia, mieszkająca w stolicy Podkarpacia, absolwentka filologii angielskiej i rosyjskiej, wolontariuszka rzeszowskiego stowarzyszenia „Inpro” oraz Lily Saint-Prix z Gwadelupy i  Elsa Daniels, która wychowała się w Hondurasie, są inicjatorkami kampanii „People of Rzeszów”.

– Dziewczyny zainspirowały się fanpage’em „Humans of New York” i dlatego w ramach kampanii będą prezentować postaci z rzeszowskich ulic oraz ich przemyślenia na temat tego, o jakim społeczeństwie marzą ludzie mieszkając w stolicy Podkarpacia – wyjaśnia Beata Szmuc, wiceprezes Inpro.

Strach przed obcymi

Całe przedsięwzięcie ma na celu ukazanie mieszkańców Rzeszowa – ludzi, którzy mają wiele ciekawego do powiedzenia, interesują się swoim miastem i chcą świadomie współtworzyć społeczność.

Dlatego kampania „People of Rzeszów” daje możliwość tworzenia przestrzeni do dyskusji, do wyrażania swoich przemyśleń, dzielenia się zmartwieniami, jednocześnie udowadniając, że rzeszowianie są otwarci na różnorodność.

Joasia, Lily i Elsa co tydzień szukają w Rzeszowie bohaterów swojej kampanii, a najciekawsze postaci i ich wypowiedzi publikują na Facebooku – TUTAJ.

„People of Rzeszów” ruszyło 4 sierpnia. Pierwszym  bohaterem kampanii stał się Paweł, który w trosce o swoją małą córeczkę wyznał: „Polska staje się krajem, który boi się obcości. (…) ludzie doświadczają mniej, (…) [dlatego] życzyłbym sobie, abyśmy byli bardziej otwarci na „inność” i szczerze tolerancyjni. To by wystarczyło”.

Druga bohaterka – Ola – natomiast stwierdziła, że „tolerancja jest dla [niej] obraźliwym słowem. Tolerować kogoś to znaczy znosić tę osobę. (…). [Dlatego ludzie] powinni skończyć z wyścigiem szczurów. Życie to coś więcej niż rywalizacja o to, kto ma więcej, kto zarabia więcej pieniędzy, kto ma lepsze stanowisko w pracy”.

Zarówno Paweł jak i Ola podkreślają, że Rzeszów jest pięknym miastem, rozwijającym się i trzeba dać mu szanse.

Open Rzeszów

Kampanię „People of Rzeszów” wspierają zagraniczne wolontariuszki. W stolicy Podkarpacia znalazły się dzięki programowi Wolontariatu Europejskiego w ramach „Erasmus Plus”.

– To szansa dla młodych ludzi z krajów Unii Europejskiej na wyjazd za granicę na kilka miesięcy do innego kraju i realizacji, jako wolontariusz, różnorodnych inicjatyw, istotnych dla danej społeczności lokalnej – opowiada o programie „Erasmus…” Beata Szmuc.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Elsa i Lily do Rzeszowa przyjechały na początku czerwca i zostaną tu do końca roku. A dlaczego zdecydowały się na pobyt  stolicy Podkarpacia?

– Lily lubi poznawać nowych ludzi i kultury, Elsie spodobała się misja naszej organizacji, jaką jest rozwijanie społeczności lokalnej, dlatego przyjechały do nas i nas wspierają swoim zaangażowaniem w projekty, które realizujemy – tłumaczy Szmuc.

Kampania „People of Rzeszów” jest realizowana w ramach projektu „Open Rzeszów”, który rozpoczął się w lipcu i będzie realizowany do końca roku.

Członkowie stowarzyszenia Inpro dla mieszkańców stolicy Podkarpacia przygotowali jeszcze inne atrakcje: „Open Cafe”, gdzie organizatorzy tworzą przestrzeń do wzajemnego poznania się. Spotkania odbywają się w każdą środę o godz. 19:00 i są prowadzone w języku angielskim.

„Open Cinema” to z kolei coś dla miłośników filmów dokumentalnych. W każdy pierwszy wtorek miesiąca w Estradzie Rzeszowskiej o godz. 19:00 jest prezentowany nowy i starannie dobrany repertuar, a  po projekcji można zostać chwilę dłużej i  uczestniczyć w dyskusji w języku angielskim na temat filmu.

Natomiast od połowy września są planowane warsztaty międzykulturowe, antydyskryminacyjne i antyhejtowe dla młodzieży szkolnej, studentów oraz obcokrajowców.

Kto za tym stoi?

Stowarzyszenie „Inpro” działa w Rzeszowie od ponad dwóch lat. Są znani z  projektów, inicjatyw i wydarzeń skupionych wokół edukacji międzykulturowej, antydyskryminacyjnej i integracji mieszkańców naszego miasta, w tym cudzoziemców.

Organizowane przez nich warsztaty i działania pomagają mieszkańcom Rzeszowa rozwijać języki obce oraz poznawać ludźmi z całego świata. Inpro jest jedną z dwóch organizacji na Podkarpaciu posiadającą akredytację Wolontariatu Europejskiego programu „Erasmus Plus” oraz jedną z kilku w Polsce współpracującą z Europejską Fundacją Młodzieży Rady Europy.

Siedziba stowarzyszenia znajduje się w budynku Estrady Rzeszowskiej (ul. Jagiellońska 24), gdzie odbywają się wszystkie spotkania grupy, na które wstęp jest zawsze bezpłatny.

JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama