Reklama

Legendary II, nowa wersja łazika marsjańskiego, zaprojektowanego przez studentów Politechniki Rzeszowskiej, przejdzie prawdziwy test wytrzymałości w ośrodku Mars Desert Reaserch Station na pustyni Utah (USA) podczas międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich – University Rover Challenge (URC).

Już po raz drugi studenci Politechniki Rzeszowskiej zmierzą się z najlepszymi drużynami m.in. z Polski, Kanady i USA, które startują w studenckich zawodach pojazdów marsjańskich organizowanych przez amerykańskie stowarzyszenie The Mars Society. W ubiegłym roku ekipa z PRz w URC zaprezentowała Legendarnego Rovera.

Przygotowana na tegoroczne zawody konstrukcja Legendary II jest wykonana z aluminium, waży 48 kg, ma 6 „odnóg” i ulepszoną elektronikę. Podczas rywalizacji na pustyni łazik jest sterowany zdalnie, a studenci monitorują jego pracę jedynie na podstawie obrazu z kamer zamieszczonych na urządzeniu oraz zapisów z czujników temperatury i położenia.

Najważniejszym celem, jaki muszą  osiągnąć drużyny jest dowieść, że ich „nieziemskie” konstrukcję są zdolne do eksploracji Marsa. W praktyce wiąże się to m.in. ze zdolnością do pobierania i transportowania próbek gruntu. Dlatego w projekcie biorą udział dwa koła naukowe: SKNL oraz KNR Mechatronik. Drużyna współpracuje także z Wydzialem Chemicznym PRz.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Do stworzenia Legendary II wykorzystano technologie wydruku 3D w celu efektywnego zminimalizowania masy, ale przede wszystkim obecny projekt jest wyposażony w bardzo zaawansowany system transmisji danych, który pozwoli kontrolować  pojazd na dystansie większym niż wymagany w zawodach. Jak deklarują konstruktorzy, Legendary II w linii prostej będzie mógł przebyć nawet 10 km. Ponadto łazik wyposażony jest w  manipulator, którego działanie jest wzorowane na ruchach ręki.

Zawody University Rover Challenge 2014 odbędą się w dniach 29-31 maja w USA.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama