Zdjęcie: Materiały szpitala "Pro-Familia"
Reklama

Szpital Specjalistyczny „Pro-Familia” w Rzeszowie przeprowadził pierwszy w Polsce zabieg termoblacji ultradźwiękowej. Efekt przeciwbólowy pacjent odczuwa już po upływie trzech dni od zakończenia zabiegu.

– Skuteczność leczenia tą metodą jest bardzo wysoka. Dzięki terapii z wykorzystaniem termoablacji ultradźwiękowej możliwe jest zmniejszenie dolegliwości bólowych aż o 80 procent, co znacznie polepsza komfort życia chorego – twierdzi Magdalena Pyka, dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego w „Pro-Familii”, gdzie prowadzi się badania nad nieinwazyjnymi metodami terapeutycznymi.

– Cała procedura wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, trwa zaledwie 30 minut, a pacjent opuszcza szpital już następnego dnia. Efekt przeciwbólowy pojawia się bardzo szybko, zwykle po upływie trzech dni od zakończenia zabiegu – dodaje Pyka.

W rzeszowskiej „Pro-Familii” procedurze poddała się 38-letnia pacjentka, u której kilka lat temu lekarze wykryli raka piersi. Pomimo interwencji chirurgicznej, po upływie dwóch lat od operacji, u kobiety ponownie zdiagnozowano chorobę. Przerzuty pojawiły się m.in. w kościach, dając objawy bólowe uniemożliwiające normalne funkcjonowanie.

Zabieg przeprowadzono 18 stycznia br. i zakończył się pełnym sukcesem.  Pomimo tego, że zabieg nie jest refundowany przez NFZ, szpital chce wykonywać go bezpłatnie – w ramach grantu naukowego.

Najnowsza metoda jest bezoperacyjna i całkowicie nieinwazyjna. – Podczas termoablacji ultradźwiękowej używany jest sprzęt, który wykorzystuje technikę High Intensity Focused Ultrasound (HIFU). Zabieg polega na tym, że skupiona wiązka energii ultradźwiękowej o wysokiej mocy kierowana jest na chory obszar wewnątrz ciała pacjenta – wyjaśnia Magdalena Pyka.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– W przypadku leczenia bolesnych przerzutów do kości, naszym celem są zakończenia nerwowe wokół guza, które chcemy zniszczyć.  Efekt – znaczne zniesienie dolegliwości bólowych. Zdrowe tkanki nie zostają naruszone. Dzieje się tak, ponieważ cały proces monitorowany jest w czasie rzeczywistym poprzez mapy temperatur, które uzyskiwane są za pomocą rezonansu magnetycznego, co zapewnia wysoką skuteczność, bezpieczeństwo i pełną kontrolę zabiegu – podkreśla Magdalena Pyka.

Do najczęstszych nowotworów, które mogą dawać przerzuty do kości należą m.in. rak prostaty (80 proc.), rak płuca i rak piersi (50 proc.), rak nerki, rak jajnika, rak tarczycy oraz rak żołądka.

Termoablację ultradźwiękową można  stosować również w leczeniu innych chorób. Ponad dwa lata temu „Pro-Familia” wykonała pierwszy w Polsce nieinwazyjny zabieg termoablacji ultradźwiękowej w kierunku leczenia mięśniaków macicy. Od tamtej pory przeprowadzono z sukcesem ponad 170 takich zabiegów.

„Pro-Familia” od 2014 r. współpracuje z firmą Philips w zakresie stosowania nieinwazyjnych metod terapeutycznych z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego oraz techniki HIFU. Rzeszowski szpital stał się ośrodkiem referencyjnym dla Philipsa w zakresie termoablacji mięśniaków macicy.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama