W ekspresowym tempie powstaje nowa siedziba Archiwum Państwowego w Rzeszowie. Inwestycja będzie kosztowała 30 mln zł.

[Not a valid template]

 

„Dzisiaj była ładna pogoda do fotografowania. Zrobiłem kilka zdjęć nowego Archiwum Państwowego. Wygląda na to, że inwestycja powstanie przed zakładanym czasem” – napisał w niedzielę do Rzeszów News internauta „Pisul Maximus”. Nasz Czytelnik przesłał nam również kilka zdjęć z placu budowy.

Budowa nowej siedziby Archiwum Państwowego przy ul. Warneńczyka w dzielnicy Wilkowyja rozpoczęła się pod koniec sierpnia ub. r. Nowoczesny trzykondygnacyjny budynek wraz z nowoczesnym wyposażeniem będzie miał prawie 5 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Będzie się składał z dwóch funkcjonalnych części: biurowej i magazynowej.

Specjalnie klimatyzowany magazyn będzie mógł pomieścić ponad 30 km materiałów archiwalnych. Będzie w nim także, bardzo potrzebna, nowoczesna pracownia konserwatorska.

W części biurowej będzie sala wystawienniczo-konferencyjna i pracownia digitalizacji akt. Zaplanowana jest także czytelnia, która zostanie wyposażona w terminale do korzystania z dokumentów w formie cyfrowej i samoobsługowe skanery.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Wokół Archiwum Państwowego powstanie także duży parking.

Obiekt będzie kosztować około 30 mln zł, z czego około 21 mln to sam budynek, reszta to pieniądze na wyposażenie. Planowany termin oddania archiwum do użytku, to koniec 2016 roku, ewentualnie początek 2017 r. Nowy budynek archiwum zaprojektowała krakowska firma architektoniczna „Czegeko”. Obiekt buduje firma Budimex.

Obecny budynek Archiwum Państwowego przy ulicy Bożniczej wróci do krakowskiej Gminy Żydowskiej.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama