Nowe autobusy z Autosanu poświęcone. Tadeusz Ferenc: Są jak samoloty [FOTO]

Tego w Rzeszowie jeszcze nie było. Nowe autobusy, które kupiło miasto, zostały poświęcone. Za 10 Autosanów ratusz zapłacił ok. 10 mln zł.

 

Autosany w poniedziałek zaparkowały na parkingu przy rzeszowskiej hali Podpromie. Nowe pojazdy, które będą obsługiwane przez MPK, poświęcił ks. Jan Szczupak, proboszcz rzeszowskiej fary. Na uroczystości pojawiły się władze Rzeszowa oraz przedstawiciele sanockiego Autosanu, który wyprodukował autobusy.

– Te autobusy są jak samoloty. Będą szybko jeździły i dobrze obsługiwały pasażerów – mówił Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, który odebrał kluczyki do nowych pojazdów od Michała Stachury, prezesa Autosanu.

W 12-metrowych Autosanach Sancity zmieści się ponad 100 pasażerów, miejsc siedzących jest 26. – Trzeba inwestować w polski biznes. Te autobusy zostały w 70 procentach zmienione w porównaniu z poprzednią wersją – twierdzi Michał Stachura.

Sancity mają zmienione układy klimatyzacji, grzewczy, pneumatyczny i elektroniczny, energię odzyskują z układu hamulcowego. Ratusz na kupno nowych Autosanów wydał ok. 10 mln zł. – Mamy wiosnę. Bociany przynoszą dzieci. Te autobusy są właśnie jak dzieci, z tym, że od razu mogą chodzić – żartował Marek Filip, prezes MPK.

10 Autosanów od wtorku będzie jeździło po rzeszowskich ulicach. To początek tegorocznych zakupów nowych autobusów Zarządu Transportu Miejskiego.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– 16 kwietnia spodziewamy się, że przyjedzie do nas pierwszy z 30 przegubowców, które do sierpnia br. dostarczy nam firma Solaris. Solaris na przełomie sierpnia i września dostarczy nam też pierwszy autobus elektryczny. „Elektryków” będzie łącznie dziesięć – mówi nam Anna Kowalska, dyrektor ZTM w Rzeszowie.

Dla „elektryków” powstaną też dwie stacje ładowania baterii – jedna stacja nocna przy ul. Lubelskiej, druga do szybkiego ładowania przy ul. Grottgera przed dworcem PKP. 

Ratusz w kolejnych latach chce kupić jeszcze 100 autobusów elektrycznych. Przetarg na następne „elektryki” ma być zorganizowany pod koniec br. W planach jest też kupno 40 nowych autobusów gazowych. Przetarg na te ostatnie też ma być ogłoszony jeszcze w tym roku. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama