Zdjęcie: PKS Rzeszów

Ponad pół roku Związkowi Gmin „Podkarpacka Komunikacja Samochodowa” zajęło wybranie operatora dla 39 nowych autobusów. W końcu się udało. Operatorem został PKS Leżajsk. 

Związek Gmin „PKS”, który tworzy 9 podrzeszowskich gmin: Boguchwała, Chmielnik, Czarna, Czudec, Głogów Małopolski, Krasne, Świlcza, Trzebownisko i Tyczyn, kupił 39 autobusów Iveco za 37,5 mln zł. Pojazdy w dwóch partiach zostały dostarczone w 2018 i 2019 roku.

Na przełomie stycznia i lutego pierwszych 15 pojazdów wyjechało na rzeszowskie ulice. Były one obsługiwane przez MKS, który należy do spółki PKS Rzeszów, będącej w rękach wspomnianego Związku Gmin „PKS”.

Pasażerowie poczuli wówczas świeży powiew zmian, ale nie na długo, bo okazało się, że nowe autobusy były wówczas tylko testowane pod względem technicznym, by sprawdzić, czy z nowymi pojazdami wszystko jest w porządku. 

W praktyce oznaczało to, że mieszkańcy podrzeszowskich gmin po testach znów zostali skazani tylko na paskudne, śmierdzące i w złym stanie technicznym MKS. Nowe, ładne autobusy po testach wróciły na bazę przy al. Wyzwolenia, gdzie bezczynnie stoją już ponad pół roku.  

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Dariusz, Czytelnik Rzeszów News, zaczął się zastanawiać, dlaczego wydano pieniądze na sprzęt, który nie jest używany? „Autobusy stoją i się kurzą, choć Związek Gmin „PKS”dysponuje nowszym taborem, który to z jakichś przyczyn nie jest używany i nie jeździ na trasy” – pisze Dariusz. 

ZG „PKS” uspokaja i zapewnia, że w najbliższy czasie nowe autobusy w końcu zaczną obsługiwać podrzeszowskie miejscowości. Dlaczego nie było to wcześniej możliwe? Bo Związek nie umiał sobie poradzić z przetargiem na operatora nowych pojazdów, który ogłosił dopiero w lipcu br. 

Do postępowania, w którym oferty otworzono 20 września, zgłosiła się tylko jedna firma – Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Leżajsku, z którym ZG „PKS” w poniedziałek (14 października) podpisał umowę. 

Zadaniem wybranego przewoźnika jest obsługa 39 linii przez 12 miesięcy. PKS Leżajsk ma do dyspozycji 54 autobusów marki Iveco i Autosan, które należą do ZG „PKS” oraz 30 własnych autobusów, które muszą spełniać m.in. wysokie normy czystości spalin i być przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych.

Kontrakt ZG „PKS” z PKS Leżajsk opiewa na 30,9 mln zł. 

„Nowe autobusy przewoźnik przejął w formie odpłatnej dzierżawy, podobnie jak zaplecze techniczne, które powstaje przy al. Wyzwolenia oraz tworzony informatyczny system transportowy. Łącznie w trakcie obowiązywania umowy operator ma wykonać 4,8 miliona wozokilometrów” – informuje nas zarząd ZG „PKS”. 

Nowe autobusy na drogi mają wyjechać najpóźniej do końca tego roku. „Aktualnie pierwsze autobusy są systematycznie wprowadzane na trasy linii MKS” – zapewnia ZG „PKS”. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama