Reklama

Ratusz robi ukłon wobec nowych przedsiębiorców. Ci, którzy założą w Rzeszowie firmę, będą zwolnieni z podatku od nieruchomości przez pięć lat. I nie tylko oni.

Decyzję wprowadzającą ulgi podatkowe dla przedsiębiorców we wtorek uchwalili radni Rzeszowa. Chodzi o podatek od nieruchomości oraz podatek od środków transportowych. Zwolnienia podatkowe mają zachęcić szczególnie młodych ludzi do otwierania biznesu właśnie w Rzeszowie.

– Chcemy zachęcać przedsiębiorców, żeby rozwijali swoje zakłady pracy. Może wydawać się, że będą trochę mniejsze wpływy do budżetu, ale to i tak się opłaci. Powstanie nowy zakład pracy, w którym ludzie będą zatrudniani i będą płacić podatki. To wyjdzie o wiele korzystniej niż gdybyśmy utrzymali podatki w niezmienionym stanie – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa.

Zwolnienia z podatku od nieruchomości przysługują tym, którzy chcą otworzyć firmę albo już działającym przedsiębiorcom, którzy planują wybudować nowy obiekt. Bonusem podatkowym objęte będą budynki oraz budowle lub ich części, których budowa rozpocznie się po zgłoszeniu chęci uzyskania zwolnienia z podatków.

Z kolei 5-letnie zwolnienie podatku od środków transportowych otrzymają ci przedsiębiorcy, którzy kupią pojazd powyżej 3,5 t, a maksymalnie 12-tonowy i są one przystosowane do używania naczep lub przyczep.

Na zwolnienie z tego podatku liczyć mogą także właściciele przyczep i naczep, które łącznie z pojazdem posiadają dopuszczalną masę powyżej 7 t i poniżej 12 t. Wyjątkiem są ci, którzy płacą podatek rolny. Ich sprzęt związany jest wyłącznie z działalnością rolniczą.

Zwolnienie nie obejmuje gruntów, budynków, ich części oraz środków transportu związanych z działalnością handlową.

Uchwała o ulgach podatkowych wejdzie w życie w ciągu 14 dni. W Rzeszowie obecnie jest zarejestrowanych około 35 tys. firm.

SABINA LEWICKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama