Zdjęcie: Urszula Tarasiewicz
Reklama

Odpowiednia technika, autorski sposób widzenia i bohaterowie, czyli pochodzące z ubogich domów dzieci warszawskiej Pragi. Te wszystkie czynniki złożyły się na cykl fotografii Urszuli Tarasiewicz „Nowe Legendy Miejskie”, które będzie można zobaczyć w rzeszowskiej galerii sztuki Dwa Plany.

Urszula Tarasiewicz będzie pierwszą kobietą, która zaprezentuje swoje pracy w Galerii Dwa Plany. Cykl, który zaprezentuje podczas wtorkowego (12 września) wernisażu, nosi nazwę „Nowe Legendy Miejskie”.

Inspiracją do stworzenia zdjęć stała się inicjatywa Fundacji Moma Film pod tą samą nazwą – „Nowe Legendy Miejskie”, w ramach której dzieci z najuboższych rodzin zamieszkujących warszawską dzielnicę Pragę,  brały udział w warsztatach kreatywnych. Na zajęciach literackich, wymyślały fikcyjne historie, dotyczące ich miejsca zamieszkania. Kolejno opowieści stały się scenariuszami filmów, kręconych z udziałem dzieci. W ten sposób powstały relacje o przygodach dentystów z ul. Ząbkowskiej czy fryzjera z Targówka.

Zdjęcie: Urszula Tarasiewicz
Zdjęcie: Urszula Tarasiewicz

Jak podaje kurator wystawy, Agnieszka Gniotek, Urszula Tarasiewicz oficjalnie w projekcie „Nowych Legend Miejskich” pracowała jako asystentka podglądu filmowego oraz fotosista. Nieoficjalnie warsztaty wciągnęły ją maksymalnie. Była kierowcą, dbała o catering i rozwiązywanie dziecięcych problemów. Zafascynowana obserwowała radość, z jaką dzieci przeistaczają się w bohaterów bajek. To zdecydowało o powstaniu projektu fotograficznego „Nowych Legend Miejskich”, który nie jest dokumentacją warsztatów, a autonomiczną prezentacją.

Zdaniem Agnieszki Gniotek na wyjątkową estetykę zdjęć Tarasiewicz złożyły się trzy czynniki. Pierwszym jest technika – zdjęcia realizowane średnioformatowym Hasselbladem mają szczególną magię, i w swoim obrazowaniu nobilitują modela. Drugi czynnik to autorski sposób widzenia, ponieważ mamy do czynienia z kostiumem i stylizacją, zrealizowaną na potrzeby filmu.

– To jednak, co zaproponowała Ula swoim modelom, to więcej niż możliwość kolejnej odsłony aktorskiego zadania, tym razem przed aparatem. Stworzona przez Ulę „scena“ jest większa, jest sceną życia. Jej mali bohaterowie to poważne, ale zadowolone z siebie osoby. Dzieci są tutaj dojrzałe i mądre, szczęśliwe i spełnione – wyjaśnia Agnieszka Gniotek.

Trzecim czynnikiem wyróżniającym – według Gniotek – są sami bohaterowie zdjęć, bo w takich dzielnicach jak Praga dojrzewa się szybciej, bardzo wcześnie zaczyna się rozwiązywać dorosłe problemy i podejmować decyzje. Nie ufa się byle komu. Nawet jeśli obcy jest miły i daje przysłowiowego cukierka, to i tak zawsze pozostaje obcym.

– Na zdjęciach Uli Tarasiewicz dzieci nie czują się obco, pozbyły się dystansu. Są u siebie, i są z tego dumne. Uli udało się osiągnąć prawdę, ponieważ pozwoliła dzieciom zaprezentować się, tak jak tego chciały. Dała im „scenę“ i nie kryła sympatii –  twierdzi Gniotek.

Zdjęcie: Urszula Tarasiewicz
Zdjęcie: Urszula Tarasiewicz

Fotografie z cyklu „Nowe Legendy Miejskie” zostały nagrodzone w kategorii Portret w konkursie Curator’s magazynu Photo District News (2010), otrzymały również New Talent Award niemieckiego FotoMagazine (2012), wygrały konkurs norweskiego magazynu Fotografii na publikację i wystawę Interfoto 17#Debutantutstilling w Oslo (2012). Były prezentowane m. in. w Milk Gallery New York (2010).

Inne serie zdjęć Urszuli Tarasiewicz można było zobaczyć m.in. na grupowej wystawie „Critical Mass” w USA (2012); serię „The future is so bright”, wykonaną w Norwegii podczas stypendium na Halsnøy Kloster prezentowano na wystawie grupowej w Norwegii (2013) oraz na wystawie „Ja to ktoś inny” w Warszawie /kurator Klima Boheńska, 2015.

Ponadto niedawno ukazał się również pierwszy autorski album fotograficzny Tarasiewicz, zawierający jedną z historii z „Nowych Legend Miejskich“ w formie limitowanej, numerowanej edycji kolekcjonerskiej w twardej okładce, będący pierwszym tomem z serii publikacji kuratorskich, wydany przez Art Galerie Siegen i Tomasa Kellnera. Towarzyszył on wystawie Nowych Legend Miejskich, jaka odbyła się w Art Galerie Siegen w 2012 r. Później ekspozycję można było zobaczyć w Oslo.

Warto też dodać, że artystka jest  tez jedną z najciekawszych artystek młodego pokolenia, posługujących się medium fotografii. Ukończyła fotografię na łódzkiej Filmówce. Znakiem rozpoznawczym jej twórczości są minimalistyczne fototapety, które otwierają̨ przestrzeń́ i stwarzają̨ iluzję horyzontu.

Wernisaż wystawy fotografii Urszuli Tarasiewicz „Nowe Legendy Miejskie” rozpocznie się o godz. 19:00.  Galeria Dwa Plany mieści się w centrum handlowym Nowy Świat (poziom + 1). Wystawa potrwa do 13 października.

Zdjęcie: Urszula Tarasiewicz
Zdjęcie: Urszula Tarasiewicz

(oprac. jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: