Reklama

Wystawy obrazów, koncerty zespołów, pokazy multimedialne, docelowo strefa dla najmłodszych. Od piątku w Rzeszowie swoje podwoje otwiera nowy pub – Kultura.

[Not a valid template]

 

To ma być miejsce inne niż wszystkie. Inne, bo w Rzeszowie wreszcie będą mogli się pokazać młodzi ludzie z pasjami, których umiejętności uwidoczni profesjonalne oświetlenie.

Pub Kultura powstał przy ul. Szopena 59, tam gdzie kiedyś funkcjonowały puby Kalashnikov i Talizman, w pobliżu zamku Lubomirskich. To znany adres wśród rzeszowskiego środowiska artystycznego. W kamienicy znajdują się pracownie, w których na co dzień działają m.in. studenci wydziału sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Pub „Kultura”, który znajduje się na parterze kamienicy, to dzieło dwóch osób: 24-letniego Błażeja Hołowińskiego, który studiuje logistykę i prowadzi firmę transportową, oraz Piotra Worońca, szefa rzeszowskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków, fotoreportera Rzeszów News, wykładowcy UR.

To cena naszych pomysłów

Niedawno Błażej odwiedził Piotra. – Wstąpiłem do niego na kawę. Pomyślałem, że w życiu chciałbym coś jeszcze zrobić. Zawsze marzyłem, by otworzyć knajpę – mówi Błażej. Piotr mu zaproponował, że do wzięcia jest lokal właśnie w kamienicy na Szopena 59, bo poprzedni najemca wycofał się.

Błażej szybko zdecydował: wchodzę w to. Piotr zadeklarował, że będzie służył swoimi pomysłami, jak pubowi nadać artystycznej duszy i twarzy, a jednocześnie z nią nie przesadzać, by nie tworzyć wrażenia, że „Kultura” jest tylko dla określonej grupy.

– Sporo zainwestowałem, ale Piotr mnie ujął tym, że to jest cena naszych pomysłów i kreatywności – wspomina Błażej. W „Kulturę” uwierzyli także artyści z kamienicy i znajomi, którzy przez ostatnie tygodnie zaangażowali się w powstanie pubu. Od rana do wieczora pomagali w przygotowaniu otwarcia lokalu.

– Oni dają pozytywną energię – mówi Błażej. Idea pubu spodobała się także właścicielom kamienicy. – Chcemy zrobić coś więcej dla ludzi od tego, co proponują inne lokale. Samo miejsce do tego zachęca. Jest swego rodzaju wyspą, tutaj można się poczuć swojsko. Atutem jest też duży ogród – opowiada Piotr.

Otwarta przestrzeń

„Kultura” ma być połączeniem pubu z galerią, w którym będzie profesjonalne oświetlenie, dzięki któremu osoby, które będą prezentować swoje prace, rzeczywiście zostaną w odpowiedni sposób wypromowane.

– Ekspozycje obrazów, czy wystawy komiksów, nie będą na drugim planie. To ma być ważna część pubu. Chcemy promować młodych ludzi, którzy nie mają się gdzie podziać, którym ciężko prezentować się w renomowanych galeriach. Dać im szanse pokazania się w profesjonalny sposób – mówi Piotr Woroniec.

Piotr i Błażej podkreślają, że chcą, by „Kultura” kojarzyła się jako miejsce, do którego może przyjść każdy, nie tylko artyści. Na terenie ogrodu będą organizowane koncerty, do „Kultury” będą mogli przyjść dorośli z dziećmi, dla których stworzona zostanie specjalna strefa zabaw. W planach są pokazy multimedialne, mappingi.

– Chcemy trafić do szerszego grona odbiorców. Nie zamierzamy się zamykać tylko na obrazy. Liczymy na to, że zajrzą do nas osoby, które będą chciały się napić dobrej kawy, piwa, poczytać gazetę, a jednocześnie zobaczą wystawę. Do nas będą mogli z powodzeniem przychodzić i poeci, i dziennikarze, i artyści, i przedsiębiorcy. W oknach odcięliśmy kraty, do lokalu wpuściliśmy  światło i powietrze. To pozwoli na integrację pomiędzy wnętrzem pubu, a ogrodem – mówią Błażej i Piotr.

Więcej niż puste ściany

W „Kulturze” mają się odbywać warsztaty plastyczne, muzyczne, artystyczne, pokazy filmowe, silent disco, imprezy o zasięgu międzynarodowym i ogólnopolskim. W planach są także imprezy zamknięte. Twórcy pubu chcą do współpracy zachęcić środowiska studenckie, np. z Politechniki Rzeszowskiej i Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania.

– W Rzeszowie brakowało miejsca, w którym można pokazywać ciekawe rzeczy bez zbędnych procedur. Chcemy pokazać, że oferujemy coś więcej niż puste ściany i dziwny wystrój lokalu – tłumaczy Piotr Woroniec. – Jesteśmy otwarci na współpracę – podkreśla Błażej Hołowiński.

„Kultura” zostanie otwarta w najbliższy piątek (10 lipca). Będzie można zobaczyć wystawę obrazów około 10 rzeszowskich młodych artystów. Odbędzie się także koncert trio jazzowego (Roman Władyka, Piotr Podulka, Witold Krowiak), mapping na kamienicy autorstwa Jakuba Hadera z grupy Precyzja.

Na gości czekać będzie także darmowy catering. Początek o godz. 19:00. Przyjść może każdy. Wstęp wolny. „Kultura” na co dzień będzie czynna od wtorku do niedzieli od godz. 11:00 do 2:00 w nocy.

Rzeszów News będzie wspierał działania „Kultury”. Polubcie ją też na Facebooku.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: