Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News
Reklama

Rada Miasta Rzeszowa we wtorek (22 października) będzie dyskutować nad nazwami nowych ulic i rond na osiedlach Zawiszy Czarnego i Przybyszówce. Propozycje złożyły Rady Osiedli. 

Mieszkańcy Zawiszy Czarnego chcą, aby rondo u zbiegu ul. Żołnierzy 9. Dywizji Piechoty i drogi łączącej z rondem Zwięczyca w ciągu ul. Podkarpackiej nosiło nazwę “ks. Romana Sikory”, a rondo na wysokości ul. Przemysłowej – “Rozstrzelanych 8 czerwca 1943 roku”. 

Ks. Sikora w okresie komunizmu był związany z Zwięczycą. W latach 1976-1982 pełnił obowiązki rektora kaplicy w wówczas podrzeszowskiej miejscowości. Jego działania były nakierowane na utworzenie parafii w Zwięczycy. Władze komunistyczne za wszelką cenę starały się nie dopuścić do tego. Ks. Sikora na przekór komunistom w tajemnicy przed nimi w 1981 roku kupił 72 ary pola pod przyszły kościół i dom przy ul. Dolnej 6 w Zwięczycy. 

Następnie w 1987 roku, jako już proboszcz parafii św. Józefa, rozpoczął prace związane z budową kościoła. Projekt świątyni opracował architekt Roman Gorczyca z Rzeszowa. Po dwuletnich przygotowaniach do budowy, bp Edward Białogłowski 8 czerwca 1989 r. poświęcił krzyż na placu budowy i rozpoczęła się budowa kościoła. Poświęcenia kościoła w Zwięczycy dokonał biskup rzeszowski Kazimierz Górny 13 czerwca 1993 r. 

Data 8 czerwca 1943 upamiętnia z kolei zamordowanie przez hitlerowców 19 mężczyzn z Zwięczycy i jednego z Boguchwały oraz zesłanie do obozu w Pustkowie w sumie 32 osób z obu miejscowości. 

Na os. Przybyszówka z kolei mieszkańcy chcą, aby ulica biegnąca od ul. Ustrzyckiej w kierunku północno-wschodnim do ul. Sanockiej została nazwana “Staszowska”. Ma to ułatwić odnajdywanie adresu kurierom, taksówkom, czy pogotowiu ratunkowemu. 

Proponowana nazwa jest związana z historią Przybyszówki. Obszar znajdujący się na południe od tej drogi od dawna nazywany był przez mieszkańców “Staszowem”. Taka nazwa widnieje na starych mapach, nie wiadomo jednak, skąd się wzięła.

(jg)
 
redakcja@rzeszow-news.pl 
 
Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: