Rada Miasta Rzeszowa we wtorek (22 października) będzie dyskutować nad nazwami nowych ulic i rond na osiedlach Zawiszy Czarnego i Przybyszówce. Propozycje złożyły Rady Osiedli.
Mieszkańcy Zawiszy Czarnego chcą, aby rondo u zbiegu ul. Żołnierzy 9. Dywizji Piechoty i drogi łączącej z rondem Zwięczyca w ciągu ul. Podkarpackiej nosiło nazwę „ks. Romana Sikory”, a rondo na wysokości ul. Przemysłowej – „Rozstrzelanych 8 czerwca 1943 roku”.
Ks. Sikora w okresie komunizmu był związany z Zwięczycą. W latach 1976-1982 pełnił obowiązki rektora kaplicy w wówczas podrzeszowskiej miejscowości. Jego działania były nakierowane na utworzenie parafii w Zwięczycy. Władze komunistyczne za wszelką cenę starały się nie dopuścić do tego. Ks. Sikora na przekór komunistom w tajemnicy przed nimi w 1981 roku kupił 72 ary pola pod przyszły kościół i dom przy ul. Dolnej 6 w Zwięczycy.
Następnie w 1987 roku, jako już proboszcz parafii św. Józefa, rozpoczął prace związane z budową kościoła. Projekt świątyni opracował architekt Roman Gorczyca z Rzeszowa. Po dwuletnich przygotowaniach do budowy, bp Edward Białogłowski 8 czerwca 1989 r. poświęcił krzyż na placu budowy i rozpoczęła się budowa kościoła. Poświęcenia kościoła w Zwięczycy dokonał biskup rzeszowski Kazimierz Górny 13 czerwca 1993 r.
Data 8 czerwca 1943 upamiętnia z kolei zamordowanie przez hitlerowców 19 mężczyzn z Zwięczycy i jednego z Boguchwały oraz zesłanie do obozu w Pustkowie w sumie 32 osób z obu miejscowości.
Na os. Przybyszówka z kolei mieszkańcy chcą, aby ulica biegnąca od ul. Ustrzyckiej w kierunku północno-wschodnim do ul. Sanockiej została nazwana „Staszowska”. Ma to ułatwić odnajdywanie adresu kurierom, taksówkom, czy pogotowiu ratunkowemu.
Proponowana nazwa jest związana z historią Przybyszówki. Obszar znajdujący się na południe od tej drogi od dawna nazywany był przez mieszkańców „Staszowem”. Taka nazwa widnieje na starych mapach, nie wiadomo jednak, skąd się wzięła.