Reklama

Dobra wiadomość dla pasażerów lotniska w Jasionce. Irlandzka linia lotnicza Ryanair od 1 maja 2016 r. uruchamia loty na grecką wyspę Korfu.

Informacje o uruchomieniu nowych połączeń przewoźnik podał w środę. – Loty rozpoczną się już 1 maja i będą realizowane raz w tygodniu, w niedziele. Trasa ta jest częścią rozkładu połączeń na sezon letni, który zostanie ogłoszony wkrótce – poinformowała Katarzyna Gaborec-McEvoy z Ryanaira.

Brakowało „słonecznego” kierunku

Ceny biletów z Rzeszowa na grecką wyspę Korfu zaczynać się będą od 149 zł. Do systemu rezerwacji na stronie ryanair.com zostaną wprowadzone w czwartek. Samoloty irlandzkiego przewoźnika z Jasionki będą wylatywać o godz. 9:30, z wyspy Korfu o 8:00.

– Oczywiście, bardzo się cieszymy z nowego połączenia do Grecji, szczególnie że brakowało w naszej siatce połączeń takiego „słonecznego” kierunku na lato. Jesteśmy przekonani, że mieszkańcy naszego regionu, a także regionów sąsiednich będą chętnie korzystać z nowej trasy – powiedział Stanisław Nowak, prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka.

Podkreślił, że Grecja – dzięki stabilizacji ekonomicznej i niedawnemu porozumieniu z władzami europejskimi – jest obecnie jedną z najlepszych alternatyw dla wypoczynku letniego, zarówno rodzinnego, jak też indywidualnego.

Ryanair poinformował jednocześnie, że wprowadza do sprzedaży 100 tys. biletów w promocyjnych cenach (od 79 zł) na przeloty po całej Europie na podróż w listopadzie i grudniu. Bilety muszą być zarezerwowane przed północą w czwartek (15 października).

Gdzie można latać z Jasionki?

Lotnisko w Jasionce ma coraz lepsze statystyki. W ub. roku obsłużyło ponad 600 tys. pasażerów i ponad 1100 ton ładunków cargo. Tegoroczne statystyki Jasionki wskazują, że wzrost liczby pasażerów (ok. 5 proc. do końca września br.) oraz cargo (o ponad 250 proc.) będzie się utrzymywał  w stosunku do 2014 r.

Na lotnisku w Jasionce działa obecnie czterech przewoźników. Oprócz Ryanaira, jest LOT, Lufthansa i Czech Airlines.

Pasażerowie latają do Frankfurtu (2 razy dziennie w dni powszednie w lecie, 1 raz dziennie w sezonie zimowym), Warszawy (4 rejsy dziennie), Londynu (12 połączeń tygodniowo na lotniska Stansted i Luton w sezonie letnim), a także do Edynburga, Manchesteru, Bristolu, East Midlands, Dublina i Oslo.

Lądowanie w trudnych warunkach

Jasionka poprawia także swoją infrastrukturę. W tej chwili we współpracy z Polską Agencji Żeglugi Powietrznej podnoszona jest kategoria systemu nawigacyjnego ILS – z I do II. Kategoria II umożliwi pilotom podejście do lądowania przy przy widoczności do 30 metrów (tzw. wysokość decyzji) oraz widzialności wzdłuż pasa startowego do 350 metrów.

Obecny w Jasionce system ILS kategorii I pozwala na lądowanie, gdy powyższe wskaźniki wynoszą odpowiednio 60 m i 550 m.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama