Reklama

Wczoraj odbyło się otwarcie nowego, polsko-ukraińskiego drogowego przejścia granicznego Budomierz-Hruszew. To czwarte drogowe przejście graniczne na Podkarpaciu.

[Not a valid template]

Otwarcia przejścia granicznego dokonali wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska i przewodniczący lwowskiej obwodowej administracji państwowej Oleg Sało. Drogowe przejście graniczne Budomierz-Hruszew zlokalizowane jest w powiecie lubaczowskim, w gminie Lubaczów, w ciągu drogi wojewódzkiej nr 866 Dachnów – Lubaczów – granica państwa. Budowa przejścia rozpoczęła się w 2010 r. i trwała trzy lata. Inwestycja kosztowała prawie 146 mln zł. Przejście zlokalizowane jest po stronie polskiej. Przeznaczone jest dla całodobowego, międzynarodowego ruchu osobowego i samochodowego  o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t, z wyłączeniem ładunków podlegających kontroli weterynaryjnej, fitosanitarnej oraz ładunków niebezpiecznych.

W przejściu granicznym usytuowanych jest 9 pasów ruchu na kierunku wjazdowym do Polski  (5 ruch osobowy+2 ruch ciężarowy do 3,5 t + 2 ruch autobusowy) i 8 pasów ruchu na kierunku wyjazdowym z Polski (5 ruch osobowy + 2 ruch ciężarowy do 3,5 t+1 ruch autokarowy). W Budomierzu odprawy graniczne czterech służb będą odbywały się w jednym miejscu.

Na nowym przejściu granicznym służbę pełnić będzie ponad 100 funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej (docelowo 220) i prawie 70 funkcjonariuszy Służby Celnej. Zatrudnienie znalazło także 14 pracowników Zakładu Obsługi Przejść Granicznych w Korczowej.

„Przejście Budomierz-Hruszew, pod względem rozwiązań organizacyjnych i architektonicznych, jest jednym z najnowocześniejszych przejść na granicy zewnętrznej z UE. Szacuje się, że nowe przejście graniczne będzie w stanie obsługiwać w ciągu doby około 3 tys. samochodów osobowych i 80 autobusów. Liczba podróżnych przekraczających w ciągu doby granicę polsko-ukraińską w Budomierzu szacowana jest na 8 tys. osób” – poinformowała Małgorzata Oczoś, rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Na Podkarpaciu do tej pory funkcjonowały trzy drogowe przejścia graniczne: w Korczowej, Medyce i Krościenku.

redakcja@rzeszow-news.pl

 

/p

/p

Reklama