Zdjęcie: Joanna Bród / Rzeszów News
Reklama

Samorządy będą mogły wprowadzać opłaty za wjazd do centrów miast. Rzeszów pójdzie tą drogą? 

Rząd przyjął nową ustawę, która pozwoli samorządom wprowadzać opłaty za wjazd do śródmieścia. Ma ona wejść w życie w ciągu dwóch miesięcy. O tym, czy dane miasto wprowadzi, a jeśli tak, to gdzie, płatną strefę wjazdu mają decydować samorządy. Wprowadzenie opłat za wjazd do centrum zdeklarowały już dwa miasta: Poznań i Toruń. W Europie takie rozwiązania stosowane są m.in. w Londynie.

Jeśli chodzi o Rzeszów, jak mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta, póki co taka opcja nie jest rozważana. – Rzeszów na tle innych miast wojewódzkich jest średnim miastem. Wprowadzenie płatnego wjazdu do centrum może spowodować poważne utrudnienia – wyjaśnia Chłodnicki.

Gdyby Rzeszów zdecydował się jednak na płatny wjazd do centrum, mieszkańcy, jak mówi ustawa, zapłaciliby za to nie więcej jak 30 zł na dobę. Przewidywana kara za nieuiszczenie opłaty to 500 zł.

Przyjęcie przez rząd nowej ustawy ma związek ze smogiem, który doskwiera szczególnie w dużych miastach. Szacuje się, że nawet 30 proc. zanieczyszczeń w powietrzu to sprawka spalin. W Rzeszowie jest zarejestrowanych około 125 tys. samochodów a drugie tyle spoza miasta wjeżdża każdego dnia do centrum.  

W Rzeszowie walka za smogiem jest prowadzona za pośrednictwem ekologicznego transportu. – W tym roku pojawi się na rzeszowskich drogach 10 elektrycznych autobusów. Docelowo planowany jest zakup aż 100 takich pojazdów. W tym roku na ulice wyjedzie też 40 nowych autobusów spełniających najwyższą normę spalin Euro 6 – przypomina Chłodnicki.

– W mieście mają znaleźć się też stacje ładowania pojazdów elektrycznych, eko-taksówki i wypożyczalnia rowerów zwykłych i elektrycznych – dodaje.

Miasto z różnym skutkiem wprowadziło już kilka rozwiązań, które z jednej strony mają zachęcać do korzystania z transportu publicznego, a z drugiej zniechęcać do jazdy samochodem – wprowadzenie płatnej strefy parkowania i buspasy (poprawa punktualności autobusów).

Są też niższe opłaty za parkowanie pojazdów proekologicznych (elektryczne – 1 zł za miesiąc, 60 i 100 zł dla pojazdów hybrydowych). W Rzeszowie powstaje również coraz więcej stacji ładowania elektrycznych samochodów. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl  

Reklama