Zdjęcie: ZOZ nr 2 w Rzeszowie

Szpital Pro-Familia w Rzeszowie jest jedną z pięciu nowych placówek na Podkarpaciu, gdzie odbywają się profilaktyczne badania mammograficzne. 

W ubiegły piątek podkarpacki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie rozstrzygnął konkurs na profilaktyczne badania mammograficzne. NFZ zwiększył tym samym liczbę punktów, w których kobiety w wieku od 50 do 69 lat mogą skorzystać z bezpłatnego programu profilaktyki raka piersi.

– Do istniejących już 19 punktów stacjonarnych i 4 mammobusów, dołączyło aż 5 placówek – poinformował Rafał Śliż, rzecznik podkarpackiego NFZ. 

Od 18 grudnia stacjonarny mammograf dostępny jest w Centrum Medycznym Medyk w Dębicy przy ul. Kwiatkowskiego 1, Fundacji SOS Życie w Mielcu przy ul. Tańskiego 2 i  szpital specjalistyczny Pro-Familia w Rzeszowie przy ul. Witolda 6b. 

Z kolei mammobus mobilny mają: Mammo-Med i Fundacja SOS Życie

Badania już się odbywają, bądź są planowane, a pełen wykaz badań jest na www.nfz-rzeszow.pl/cztery-pory-roku oraz na Telefonicznej Informacji Pacjenta: 800 190 590. Na tej samej stronie znajdziecie również miesięczny harmonogram postoju mammobusów.

Z badań mogą korzystać kobiety w wieku od 50 do 69 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy, otrzymały w ramach programu profilaktyki raka piersi w 2008 r. pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania po upływie roku z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka:

– rak piersi wśród członków rodziny (u matki, siostry lub córki )

– mutacje w obrębie genów BRCA 1 lub/i BRCA 2.

– Programem nie mogą być objęte kobiety, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi. Pacjentki te są już pod opieką w poradni specjalistycznej – dodaje Rafał Śliż. 

W ostatnich dniach grudnia (21-31 grudnia) mammobus będzie w Tarnobrzegu (Plac Bartosza Głowackiego) od godz. 9:00 do 12:30.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama