Zdjęcie: Pixabay

Do 31 marca br. taksówkarze muszą złożyć w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta Rzeszowa dokumenty potwierdzające m.in., że nie byli prawomocnie skazani za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu.

Ten wymóg ma poprawić bezpieczeństwo osób, które korzystają z taksówek „na aplikacje” typu Uber, Bolt czy Free Now. W całym kraju wzrosła liczba przestępstw seksualnych w takich taksówkach. Świadczą o tym policyjne statystyki. W 2020 roku takich przestępstw odnotowano 7, w 2021 roku – 21, od stycznia do września 2002 – było ich już 30. 

17 września 2023 roku zmieniono Ustawę o transporcie drogowym z 6 września 2001 roku, która nakłada na firmy przewozowe dokładniejszą weryfikację kierowców, którzy chcą przewozić pasażerów. Taksówkarze muszą potwierdzić, że nie byli prawomocnie skazani za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu oraz przeciwko wolności seksualnej i obyczajności.

Taksówkarze muszą też potwierdzić, że nie orzeczono wobec nich zakazu wykonywania zawodu kierowcy, że nie mają przeciwwskazań zdrowotnych i psychologicznych do świadczenia usług przewozowych.

Kandydat na kierowcę musi osobiście stawić się w firmie, jeszcze przed rozpoczęciem współpracy i zleceniem pierwszego przewozu. Firma ma obowiązek potwierdzić jego tożsamość (zrobić zdjęcie), sprawdzić uprawnienia oraz niekaralność. Podmioty świadczące przewóz osób mogą przechowywać wizerunek twarzy swoich kierowców. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Identyfikator ze zdjęciem kierowcy musi wisieć w widocznym miejscu w taksówce.
Firmy pośredniczące przy przewozie osób mogą wymieniać się między sobą danymi kierowców. Dzięki temu, gdy któryś z kierowców zostanie zwolniony z jakiegoś powodu, inny potencjalny pracodawca będzie mógł się o tym dowiedzieć.

W środę (20 marca) Urząd Miasta Rzeszowa przypomniał, że taksówkarze mają czas do 31 marca na złożenie w Wydziale Komunikacji dokumentów o niekaralności. Jeżeli tego nie zrobią, to ich licencje zachowają ważność tylko do 30 czerwca br. – Od 1 lipca 2024 r. będą już nieważne – ostrzega Beata Sander z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Urzędnicy zalecają, by w przypadku przedsiębiorców, składających dokumenty większej liczby kierowców, na wizyty w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta wcześniej umawiali się telefonicznie. Warto też pamiętać, że od 17 czerwca br. wszyscy, którzy chcą pracować jako kierowcy w firmach przewozowych, będą musieli mieć polskie prawo jazdy. 

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama