Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News
Reklama

Sporne nowe zasady handlu na rzeszowskich targowiskach wprowadza miasto. – Będzie sprawiedliwiej – przekonują urzędnicy.

O nowych zasadach handlowania na targowiskach, które pod swoimi skrzydłami ma Miejska Administracja Targowisk i Parkingów w Rzeszowie, w piątek, 7 kwietnia, napisała Gazeta Wyborcza.

Nowy system ma obowiązywać od 1 maja. Jak wyjaśnia nam Marcin Piecyk z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa, do tej pory handlowcy płacili za swój pawilon na podstawie progów naliczanych od rozmiarów stoisk: do 5 m kw., do 10 m kw., do 15 m kw. oraz do 20 m kw.

Od maja to się zmieni. Handlowcy będą płacić za faktyczny metraż pawilonów. Została ustalona kwota za metr kwadratowy.

– Taki model płatności jest znacznie bardziej sprawiedliwy dla wynajmujących. Wcześniej handlowiec, którego pawilon miał np. 16 m kw., płacił tyle samo co wynajmujący z pawilonem o powierzchni 20 m kw. – przekonuje Piecyk.

Od 1 maja zaczną obowiązywać stawki za metr kwadratowy. Dla strefy I (ul. Targowa i Moniuszki) stawka wyniesie 31 zł, dla strefy II (ul. Kochanowskiego, Broniewskiego, Staszica, Dworaka, Cienista) – 24 zł.

Część handlowców nie może się pogodzić z nowym systemem pobierania opłat. Niektórzy będą mieli podniesione opłaty nawet o 80 procent, a w niektórych przypadkach wzrost opłat będzie sięgał 90 procent!

„Wielu małych przedsiębiorców zaczyna rezygnować z prowadzenia działalności ze względu na koszty” – twierdzą handlowcy, których cytuje Gazeta Wyborcza. Inni z kolei uważają, że w nowym systemie opłat ze dzierżawę stanowisk będą płacić mniej niż dotychczas. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama